Asi každý se setkal s analýzou, ve které byl vyznačený triangl. Rising wedge, falling wedge, hlava a ramena a další patterny, které lidi hrozně rádi používají. Ale PROČ je používají? 

-> Protože jim to dovoluje dělat rádoby profesionální analýzy bez toho, aby znali hlubší fungování trhu. Aby chápali proč jsou ty patterny důležité a z čeho vycházejí. Kdy nás reálně mohou před něčím varovat a kdy je to úplně mimo.

Pokud ale pochopíte podstatu patternů, už je nepotřebujete. 

Třeba takový rising wedge – je to bearish formace. Ale co nám říká?

Říká jediné – v trhu může docházet momentum. Obchodovatelný je jen ve chvíli, kdy cena prorazí dolů a ztratí bullish strukturu. 

Teď to trochu složitější a důležité – To, že máme v trhu rising wedge, nebo že prorazilo supportní trendovku, neznamená, že je vytvořený začátek dowtnrendu.

Na druhou stranu pokud trh ztratí bullish strukturu, automaticky to znamená, že prorazil i rising wedge. 

👉 Kauzalita je zde tedy opačně, než si většina lidí myslí ❗️Rising wedge nás může varovat, ale pomalý pohyb ceny vidíme i bez trendovek. Bohužel nám ale může dávat bias, který nás zmate, a potom děláme zbytečné, protitrendové obchody.

A pozor, tímto neříkám, že každý, kdo obchoduje podle patternů, je amatér. Určitě se sem tam najde i rozumný trader. Ale říkám, že každý začátečník má tendenci nejprve sáhnout po patternech. A pokud u nich zůstane, aniž by pochopil hlubší souvislosti, má problém. Bude se klidně X let točit v kruhu, kdy nemůže konzistentně vydělávat. Nemůže škálovat svoje trading portfolio, protože nemá „garanci“ výdělků. 

Pokud sledujete někoho, kdo používá k analýze patterny, zkuste trochu zapřemýšlet, jestli to má informační hodnotu,nebo je to prostě jenom spojení pár bodů na grafu. A pokud vy používáte ve svém tradingu patterny, věřím, že 90% z vás může jít hlouběji. Může pochopit strukturu, která se pod patterny skrývá a posunout se v tradingu na vyšší level. 

Tady aktualitka na BTC 🙂 https://www.tradingview.com/x/4PVmtzBQ/