fbpx
Can-Bitcoin-still-be-considered-a-safe-haven-commodity

Bitcoin jako Safe Haven?

V poslední době se ve světě objevuje čím dál více strachu z možných konfliktů, ať jde o obchodní válku Čína/USA, nebo ještě aktuálnější téma USA/Irán.
S tím samozřejmě souvisí také chování investorů, kteří jako vždy pouští peníze do aktiv, které označujeme jako tzv. “safe haven”

Co jsou safe haven assets?

Tímto slovem označujeme ta aktiva, do kterých investoři dávají peníze, pokud na trhu panuje strach z války, recese apod. Jednoduše pokud ekonomice hrozí riziko, tato aktiva rostou na hodnotě. Jako nejznámnější safe haven asset je považováno zlato a stříbro.

Jak to souvisí s Bitcoinem?

V posledních měsících opět ožila debata o tom, jestli BTC může působit také jako safe haven aktivum. Je to z toho důvodu, že ve chvíli, kdy se objevila informace o nějakém globálním světovém konfliktu, Bitcoin na to reagoval zvýšením ceny, podobně jako zlato. Znovu se tedy objevuje řada názorů, že Bitcoin bude fungovat jako krytí proti světovým nepokojům, válkám a pádům ekonomik. Je to ale pravda?

Upřímně – nikdo to nedokáže říct na 100%, protože Bitcoin vznikl na konci poslední světové krize a od té doby nemáme žádnou větší událost, která by nám ukázala chování jeho ceny v době nejistoty. Výše jsem zmínil, že na události poslední doby reaguje podobně jako zlato a stříbro, tak si to pojďme podepřít nějakým grafem. Níže můžeme vidět porovnání cenového grafu BTC (oranžově) s cenou zlata (žlutě) za poslední cca rok:

Zvětšit graf

Na první pohled je jasné, že tyto dvě komodity mají prakticky stejnou strukturu vývoje ceny, tzn korelují spolu. Roční graf korelace BTC a zlata najdete níže:

Zdroj

Naprosto jasně na grafu vidíme, že korelace celou dobu stoupá a aktuálně se pohybuje na cca 15% a trend je stále vzhůru. Je toto tedy ten argument, kterým můžeme podepřít tezi, že Bitcoin se bude chovat jako safe-haven asset?

Širší obrázek

Jedna z hlavních věcí, o které jsem psal v reportu kryptoměnového trhu z hlediska korelace byla, že každý se nám snaží “prodat” svoji tezi na základě jednoho výseku grafu, který ji zrovna podporuje. To nejrozumnější, co tedy můžeme udělat, je dívat se vždy na co největší obrázek, co nejdelší časové období. A ikdyž je Bitcoin stále mladý, rozhodně máme více dat, než 1 rok. Pojďme si graf tedy oddálit a podívat se na celou historii korelace BTC-GOLD:

Najednou to vypadá trošku jinak, že? Evidentně mezi BTC a zlatem se korelace pohybuje od -5 do 15%, tzn osciluje kolem dlouhodobého průměru cca 5%, což je extrémně slabá korelace, prakticky nulová.

Když vidíte tyto cykly, tak si možná začnete vzpomínat na události jako třeba podzim 2018, kdy BTC zcela jasně koreloval s akciemi a drasticky padal, zatímco zlato začínalo svůj uptrend. V té době všichni mluvili o tom, jak BTC nepřežije další ekonomickou krizi. Nyní to podle nových článků má být jedno z nejlepších zajištění proti krizi.


Připoj se k Blockspace komunitě na Facebooku, nebo Telegramu!


Co si z toho odnést?

Ikdyž bych byl rád, kdybych mohl říct, že kryptoměny jsou bezpečné zajištění proti nejistotě ve světě, je toto odvětví moc mladé na jakékoliv soudy.
Co ale jde říct jistě je, že prozatím jde korelace Bitcoinu v cyklech jak s drahými kovy, tak i s akciemi. Jde jen o to, v jakém cyklu se zrovna nacházíme a podle toho budete číst titulky článků na novinkových serverech. Nenechme se nimi zmást, z dlouhodobého hlediska má Bitcoin ke všem tradičním aktivům korelaci blízkou k nule.
Označovat ho tedy za safe haven aktivum a kupovat jej jako zajištění proti krizi a válce je podle mého názoru tedy jedna z největších hloupostí, jaké můžeme udělat, protože za půl roku to bude zase vypadat úplně jinak.

Více o korelaci a dalších fundamentálních faktorech jsem se rozepsal nedávno v reportu kryptoměnového trhu. Na 30 stranách jsem v něm shrnul:

 • Reálné ohodnocení Bitcoinu
 • problematiku halvingu a důsledek, jaký pravděpodobně bude mít na cenu
 • cykly, jakými si hodleři krypta prochází
 • Korelaci s tradičními aktivy a spostu dalšího.

Report můžeš získat zde:


  Sdílejte článek!

  Share on facebook
  Share on google
  Share on twitter
  Share on linkedin
  Share on pinterest
  Share on print
  Share on email

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *