fbpx
200-D

Bitcoin – cykličnost pomocí klouzavých průměrů

Pro určování dlouhodobých cyklů na Bitcoinu často používáme dva důležité klouavé průměry:

  • 20 týdenní klouzavý průměr – o tomto jsme se bavili včera ve videu.
  • 200 denní klouzavý průměr- do tohoto se podváme více v dnešní analýze.

Pro začátečníky:
Klouzavý průměr je průměrná cena za posledních X svící (počet svící nastavujeme ručně). Tradingový softwer (např. Tradingview) vám tuto cenu automaticky vypočítá pro každou svíci a tyto body spojí. Čára, která vznikne, je klouzavým průměrem, který působí jako silný support/rezistence.

Tip: Zjistěte více o klouzavých průměrech v kurzu obchodování.

Zvětšit obrázek

Na obrázku výše vidíme denní graf BTC právě s 200 denním klouzavým průměrem. Během obou bullish cyklů na Bitcoinu (vyznačené zeleně) vždy působil jako velmi silný support a pokud se k němu cena vrátila a odrazila se od něj, byl to vždy signál k nákupu. Naopak ve chvílích, kdy denní svíce prorazily klouzavý průměr, přešel Bitcoin do rozsáhlejšího medvědího trhu. Toto platí obecně, ale najdeme tam pár vyjímek, které si později rozebereme.

Nyní je důležité, že jak vidíte, Bitcoin se začátkem dubna dostal nad tento klouzavý průměr a znovu se jej dotkl až po téměř 6 měsících – během úterního dumpu.

Zvětšit obrázek

Jak jsme si ukázali na historických datech, to, co se bude dít dál, bude pro Bitcoin velmi důležité, protože při průrazu tohoto supportu přichází rozsáhlá korekce.
Jako průraz samozřejmě bereme uzavření denní svíce pod klouzavým průměrem. Knoty nevadí, takže v této chvíli cenu 200D MA stále velmi pěkně drží nad sebou.

Teď k těm vyjímkám, které jsme během celého vývoje BTC viděli:
Byly dvě, obě proběhly v roce 2013 a vypadalo to takto:

Zvětšit obrázek
  • 5.7.2013 – Svíce uzavřela s vyššími objemy pod 200D MA, další den dokonce otevřel a uzavřel pod klouzavým průměrem. 7.7. byla potom cena vytažena zpět nahoru. Zajímavé je, že 7.7. je neděle, takže cena byla vytažená těsně před uzavřením týdenní svíce.
  • 2.10.2013 svíce opět zavřela s vyššími objemy pod klouzavým průměrem, ale další den byla cena opět vytažena nahoru.

Během dalšího bullrunu mezi lety 2015 a 2018 už můžeme vidět, že se tento klouzavý průměr choval jako velmi spolehlivý support a vždy, když se k němu cena vrátila, byla ihned odražena zpět nahoru:

Zvětšit obrázek

Zajímavé srovnání je také s trojúhelníky, které se tvořily v roce 2016, při začátku bullrunu, po prvním parabolickém růstu. Tehdy se cena při breakdownu vždy vrátila na 200D MA a odtud se odrazila nahoru.

Zvětšit obrázek

Závěr:

Nejdůležitější informace pro mě je, že Bitcoin v rámci bullsih trendu ještě nikdy neuzavřel týdenní svíci pod 200 denním klouzavým průměrem.
Z tohoto a mnoha dalších důvodů věřím, že uzávěr tohoto týdne bude jeden z nejdůležitějších za posledních několik měsíců. Dávejme si na něj pozor a doporučuju nesnažit se předběhnout nedělní close.

Sdílejte článek!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *