Bude tu s námi USDT napořád?

V pondělí jsem v Telegramovém postu slíbil, že se k tématice Tetheru ještě vrátím. Dnes po sociálních sítích začal kolovat link na tento článek s názvem “Tether is exiting and nobody noticed”.

Na Blockspace se snažím sdílet především vlastní myšlenky a názory, nicméně čas od času mě něco zaujme takovým způsobem, že si to zaslouží sdílet nejen přehozením linku, ale překladem pro ty, kteří buď na článek ještě nenarazili, nebo je pro ně čeština jednodušší. Tohle je přesně něco takového.


O neudržitelnosti situace kolem Tetheru se mluví už dlouho, protože nikdo doopravdy neví, jestli jsou tokeny USDT kryté fiat měnou, nebo ne. Nicméně v posledních týdnech začal negativní sentiment ohledně směnárny Bitfinex, a s ní spojeným tokenem USDT, nabírat obrátky. Začalo to prakticky tím, že Bitfinex ukončil svůj účet u Noble bank a nikdo nevěděl, kde přesně vlastně prostředky finexu jsou. Hodnota USDT se (pravděpodobně právě proto) od začátku října nedostala ani na 1 USD a pozvolna padala. Poté následovala dost závažná zpráva (10.10.), že byly pozastaveny vklady peněz na směnárnu.

To evidentně spoustu lidí vystrašilo a začali se ve velkém zbavovat svých USDT, a to především v pondělí, 15.10., kdy jsme zažili obrovskou pumpu kryptoměn a naopak hodnota USDT klesla krátkodobě až na nějakých 0.92 USD (na některých směnárnách i níž).

Asi není náhoda, že hned den poté přišel Bitfinex s “vylepšeným a velmi odolným systémem pro vklad kryptoměn” na svoji směnárnu.

Ještě než se podíváme na další myšlenky, je potřeba říct, že v posledních týdnech jsme toho hodně slyšeli o jiných stable coinech. Binance zalistovala PAX, TUSD byl zalistovaný na OKEX, Kucoin a Huobi…a směnárna OKEX dokonce přidala 4 stablecoiny – TUSD, PAX, USDC a GUSD.

Samozřejmě pro nové Stablecoiny není úplně lehké se uchytit, protože Tether je extrémně rozšířený. Mají tedy dvě možnosti: buď nabídnout něco nového a lepšího, anebo počkat až Tether něco zasáhne (případně se na tom podílet) a lidi se budou pídit po jiném řešení. No a přesně to jsme viděli, když se kolem USDT začal šířit FUD a lidé chtěli něco “důvěryhodnějšího”.

Vzhledem k tomu, že veřejnost začala prodávat své USDT tokeny, cena extrémně padala. Tether na to samozřejmě musel zareagovat a odkupovat tyto tokeny, aby udržel cenu na 1 USD (což se nepodařilo úplně, ale cena se stabilizovala kolem 97c. ). Tether tedy během posledních 10 dní odkoupil mince v hodnotě 600 milionů USD a přesunul je do své “treasure adress”. Není na tom nic špatného, pomáhají tím tvořit kupní sílu, ale zároveň na tom evidentně také vydělávají. Prodávali tokeny když byly za 1 USD (pravděpodobně lehce nad) a kupují nyní za 0.97-0.92.

Nicméně na celém trhu bylo dohromady 2.8 miliard USDT. V posledních dnech se při uzavírce tokenů “ztratilo” 650 milionů a jsme na 2,15 miliardách. To je skoro 1/4 všech tokenů!

 

Takže co teď víme je, že:

  • Tether je pořád pod tlakem FUD zpráv
  • Trh se zbavuje mincí a stabilně drží hodnotu mince asi 3-4% pod její běžnou hodnotou
  • Vzhledem ke “slevě” na mincích je Tether dále rád vykupuje

Chcete se naučit obchodovat? Vstup do kurzu je stále možný!


 

Co kdyby se Bitfinex už nadále nechtěl starat o Tether?

Třeba se zvýšil risk toho držet a produkovat USDT. Třeba to dá moc práce a výdajů neustále řešit problémy s bankami. Třeba je tam ještě něco, co nevidíme. Nicméně pokud by chtěl Tether odstoupit ze hry, nyní je ideální čas.

Je to opravdu velká “náhoda”, že přesně ve chvíli, kdy se na Tether valí FUD a nikdo ho nechce držet, tak zároveň vzniká spousta nových stablecoinů a uchycují se na největších burzách. Anebo možná Tether odejít nechce, ale ostatní stable coiny tlačí negativní zprávy o USDT, aby lidé skupovali jejich produkty.

Mně to připadá tak, že je to kombinace všeho uvedeného. Pokud bychom teorii, že Tether chce opustit trh, brali za správnou, pak by to byla win-win situace pro všechny strany:

  • Bitfinex nemusí spravovat tuhle obrovskou síť coinů
  • Další stablecoiny dostanou své místo na výsluní
  • Tether vykoupí většinu USDT s obrovskou slevou a smění za fiat v hodnotě USDT=USD (pokud by skupovali se slevou 3%, což je aktuální hodnota, tak to vytváří na všech mincích zisk asi 84 mil. USD.)
  • Tradeři dostanou regulované a “spolehlivější” stablecoiny.

Podle téhle teorie tedy sledujeme konec Tetheru a z trhu by tyto tokeny měly postupně mizet. No, anebo je to úplně jinak a Tether tu s námi ještě třeba rok zůstane. To už posuďte sami, já jen předávám myšlenku, která mě zaujala.KAM DÁL?

Přihlašte se k odběru novinek na Telegramu, nebo Facebooku

Podívejte se na free lekci online kurzu.

Nejnovější týdenní analýza trhu

Přispějte nám na rozvoj stránky

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář