Cena kryptoměn klesá? A proč?

Bitcoin se delší dobu držel na ceně kolem 7500-7600 dolarů, ale včera jsme zažili dva prudké schody směrem dolů až na minimum 6630 USD, což  je propad o asi 12% během jednoho dne.  Takovou volatilitu jsme už dlouho nezažili. HODLeři jsou v šoku a spousta nadšených býků skončila na Stoplossech. Navíc svíčkové formace naznačují další možný propad.

Já jsem Vám ale na Telegramu napsal, že na úrovni 6700 jsem naopak začal budovat dlouhodobou pozici. Proč? Jaký je podle mého názoru důvod toho, že Bitcoin padá?

  • Jednak by se to dalo označit za dojezd sentimentu, o kterém jsem psal v článku jak praskají bubliny? .
  • Důvod, který označují všichni ostatní je Hack burzy Coinrail a dále vyšetřování směnáren jako Coinbase, Kraken a Bitstamp
  • Ten důvod, o kterém bych ale chtěl dnes mluvit, a který stojí za prvními dvěma je strašně jednoduchý: Institucionální investoři chtějí nakoupit levně. Pojďme se na to podívat detailněji:

Hodně lidí uvažuje o tom, jestli kryptoměnový trh už není “mrtvý”. Praskla bublina a teď už to nahoru nepůjde. Kdyby byl kryptoměnový trh mrtvý, proč by nadace financovaná bankou Goldman Sachs kupovala směnárnu Poloniex za 400 milionů USD? Proč by NASDAQ zvažoval vstup na trh? Směnárna Coinbase vyvíjí nové technologie a snaží se vstoupit na Japonský trh. Binance investuje milion dolarů do nové, decentralizované směnárny a zakládá nadaci pro investice do kryptoměnových startupů.

Všechny zmíněné firmy jsou naprosto obrovské, mají svůj profesionální tým analytiků, zákulisní informace a kapitál. Věřte tomu, že mají informace z první ruky mnohem dřív, než se dostanou k nám. Pokud by neočekávaly další vzestup ceny kryptoměn a probuzení zájmu u retailu, stáhly by se z trhu, nebo dále neinvestovaly do rozvoje. Děje se ale pravý opak! Tím si tedy odpovídáme na otázku, jestli se kryptoměnový trh ještě probudí 🙂

Zároveň pokud si ale všimnete, dokud byly kryptoměny malý trh, většina institucí prohlašovala, že Bitcoin je bublina a tyto firmy odmítaly vstoupit na trh a kvůli tomu jim utekl úžasný bullrun. Budou se tedy snažit sestřelit cenu co nejníž, aby se zde mohly připojit.  Možná jste si všimli, že hodně často přichází týdny, kdy všechny zprávy jsou velmi negativní a cena klesá. Apak zčistajasna přijde týden, kdy jsou všechny novinky jen a jen pozitivní, tzn cena roste. Dalo by se to považovat za konspiraci, ale jsem si celkem jistý, že velká část těchto zpráv je manipulovaná, aby dostali cenu tam, kde ji chtějí mít.

Běžný člověk si myslí, že to není možné – trh přece musí být fér pro všechny! Bohužel to tak ale není ani na běžném kapitálovém trhu, natož na neregulovaných kryptoměnách. Jednoduše kdo má kontakty a peníze, ten má možnost ovlivňovat trh, nebo alespoň dostávat inforamce nejdřív. A kdo ví co přijde, ten bere zisky. Instituce se snaží nastoupit na dlouhodobý run, takže budou kupovat levně a prodávat za pár let, až budou kryptoměny velmi, velmi vysoko. Manipulují infromace tedy tak, abyste se vyděsili, začali prodávat a oni si mohli naplnit kapsy kryptoměnami “za levno”. A daří se jim to! Podle společnosti Chainalysis od prosince “HODLeři” prodali Bitcoiny v hodnotě asi 30 miliard USD!

Moje zpráva v tomto článku je tedy takováto: pokud nejste tradeři, dívejte se na fundamentální novinky celmi kriticky a hodnoťte, jestli můžou mít dosah do delší budoucnosti. Například hack burzy Coinrail: Pokud jste tam neměli peníze, tak Vás to vůbec nemusí zajímat! trh se z toho otřepe za 14 dní a nikdo si to nebude pamatovat!
Co vyšetřování burz Coinbase a spol? Ano, to je zpráva, která může mít dlouhodobý dopad. Ale pozitivní! Pokud to teké není jen manipulovaná zpráva, alespoň směnárny budou vědět, že si nemůžou dělat co chtějí. Pro další vývoj trhu je to nezbytné!
Goldman Sachs kupuje Poloniex? Tak velká instituce by asi neinvestovala 400 milionů, kdyby si nebyli jistí, že se v dalších letech budou zvyšovat objemy obchodů a jim bude plynout pasivní příjem z poplatků. Tedy do delší budoucnosti extrémně bullish zpráva.

 

Neprodávejte tedy ustrašeně svoje dlouhodobé portfolio do rukou institucionálních investorů. Pokud si chtějí nakoupit, tak ať si nakoupí, ale ať při přílivu kapitálu alespoň zvednou cenu! 🙂

 

Pokud chcete dostávat naše zprávy naprosto čerstvé, přidejte se do našeho Telegramového kanálu, nebo sledujte facebookovou stránku 🙂

 

 

 

1 komentář: „Cena kryptoměn klesá? A proč?

  1. Zajímavý komentář, ale dovolil bych si v mnohém nesouhlasit. Prvně takto výrazný propad kryptotrhu jsme tu měli přesně před měsícem, tj. 11.5 v souvislosti s vyšetřování burzy Upbit. To, že je trh manipulován, není nic nového. Děje se to celkem běžně, akorát nyní v menším měřítku než v minulosti. Možná je to ale objevení Ameriky pro ty, co do kryptovlaku nasedli až někdy v druhé polovině loňského roku, pro ty, co krypto a nebo obchodování s jinými aktivy sledují dlouhodobě, fakt.
    Investice Coinbase a Binance do rozvoje a expanze bych určitě neměl za bernou minci budoucího býčího trhu. Co jim taky zbývá, když už jsou tzv. all in než prostě krypto dále tlačit a snažit se vylepšovat své služby. Když už tedy jde o sražení ceny, aby někdo nakoupil levně, kde je dno? Na základě tohohle argumentu by mohl být tlak na cenu třeba až na 2000 dolarů a pořád by to byl oproti začátku loňského roku více jak 100% růst, ale viděno optikou ATH průser pro většinou malých investorů. Pokud btc dostane byť třeba na 5000 dolarů, myslíte si, že budou letos nové ATH? Těžko, takže pro hodlery to moc pozitivní není. A spekulovat na dlouhodobý několikaletý růst kryptoměn v řádu stovek (?) procent je z důvodu, které píšu v posledním odstavci zatím poměrně dost riziková záležitost. Investiční chování Goldman Sachs bych také úplně nepřeceňoval 🙂 Ano, chtějí realizovat zisk, otázka je, zda z poplatků na Poloniexu nebo za tím bude něco jiného. Druhá věc je, že zde je plno jiných bank, které naopak proti kryptoměnám zaujímají negativní postoj, dnes také proběhla zpráva o Wells Fargo a jejich zákazu nákupu krypta kreditními kartami. K tomu jsou tu v mnohých zemích nepřející regulátoři.
    A to je dle mého základní kámen úrazu. Prostě dokud tady nebudou jasná, kryptu příznivá pravidla, důsledná ochrana investic a liberálnější přístup regulátorů, žádná velká show se nebude konat. A je otázka, jestli je to za dané konstelace reálné. Zatím je krypto z velké většiny prostě jen čirá spekulace a tomu nahrávají bohužel i krátkodobí spekulanti se svými TA.

Napsat komentář