Co přijde, až začneme růst?

Když jsme byli v minulém roce uprostřed bullish trhu, málokdo si dokázal představit co se bude dít hned za pár měsíců. Že Bitcoin spadne na 1/3 cenu oproti svému maximu a tržní kapitalizace ještě hlouběji. A to možná ještě nejsme u konce. Stejně tak si ale představme bear market – až to budete čekat nejméně a budete chtít všechno prodat, aby Vám z toho obrovského kryptoměnového portfolia zbylo alespoň pár korun, tak se trend změní. Vše na trhu je totiž cyklické a jeden trend střídá druhý.

Tržní cykly a možnost, jestli Bitcoin už našel to své dno bych nyní nechtěl probírat. Zde se podíváme na velmi pravděpodobný důsledek toho, co se stane AŽ začneme růst. Ve spoustě skupin jsem totiž viděl velké množství názorů a chtěl bych přispět i tím svým. To, co budete číst je tedy subjektivní názor, ale myslím si, že je opodstatněný a logický.

 

V předchozích letech bylo prakticky jedno jakou kryptoměnu vlastníte. Nejdříve všichni měli Bitcoin, poté zjistili, že  altcoiny rostou rychleji, a tak někteří kupovali pouze kryptoměny z TOP 10, další z první stovky a jiní se zabývali výhradně kryptoměnami s velmi nízkou kapitalizací, protože ty mají největší potenciál růstu. Ve své podstatě bylo ale úplně jedno jakou kryptoměnu jste vlastnili, protože vše rostlo prakticky stejným tempem. Hezky na to poukazuje toto video:

Zůstal ale stále trh stejný? Z mého pohledu rozhodně ne. Stejně jako těžké zkušenosti v životě Vás posouvají dál, tak i kryptoměnový trh během svojí “krize” dospěl. Trh je tvořen investory a ti již nejsou naivní snílci, kteří si myslí, že si mohou půjčit pár set tisíc v bance, dát je do kryptoměn a za rok jsou multimilionáři. Takoví lidé již trh opustili a zůstali ti, kteří se nebojí změny a umí se jí přizpůsobit. Další býčí cyklus tedy bude jiný.

 

Do trhu se připojí instituce. To není jen pohádka, ale je to fakt. Velké tradingové fondy již dostávají požadavky od institucí, Coinbase pro ně dělá novou, vysoce zabezpečenou peněženku, ve které je již přes 20 miliard dolarů v kryptoměnách a tak podobně. Spolu s nimi naskočí Wall Street, začnou vznikat ETF fondy a tak podobně. Pokud se tedy nestane nic zásadně negativního, příliv peněz je zajištěný. To je něco, co je třeba si uvědomit. Tržní kapitalizace poroste.

Velmi zajímavá otázka ale je, kam peníze potečou? Myslíte si, že budou investovat do LowCapů, jako je třeba Cappasity? Ne! Já vím, že jsem Vám LowCapy doporučoval, ale je potřeba si uvědomit, že jejich úspěch přímo souvisí s úspěchem firmy. Proto jsem se soustředil na zajímavé společnosti, které mají potenciál. Pokud se ale budeme bavit o přílivu institucionálních peněz, tak ty potečou do projektů, které jsou:

  • Kvalitní – instituce si dají záležet na průzkumu kryptoměn, do kterých budou investovat. Pokud někam dáváte miliony, nebo i miliardy dolarů, nic jiného Vám vlastně ani nezbývá. Jsem z největší části orientovaný na technickou analýzu, ale musím přiznat, že v této fázi trhu není nad vysoce kvalitní fundamentální analýzu.

 

  • Mají velkou tržní kapitalizaci – Vrátíme se k výši investice – Pokud chcete investovat pouhou jednu mld USD, tak určitě nepůjdete do projektu, který má pod 100 milionů dolarů market cap, a to ani v rámci diverzifikace. Jednoduše by to bylo velmi malé procento investice a stejně by to extrémně pohnulo s cenou dané kryptoměny.

 

  • Mají globální význam – Víceméně narážíme na to stejné – instituce nebudou investovat do soukromých firmiček. Budou investovat do obrovských projektů s celosvětovým významem. Tam totiž není riziko krachu firmy. Vše závisí na tom, jak svět kryptoměny přijme. Pokud ano, pak budou potřeba smart contracts, poroste tedy například Ethereum, nebo Neo, ale umím si představit, že je místo i pro XRP, nebo IOTU. Bitcoin je samozřejmě základ.

V této fázi ještě neočekávám příliv nových, nezkušených investorů. Ti budou stále ve strachu z možného pádu. Přiláká ale staré mazáky, kteří si vybrali zisky v prosinci a nyní jej přilijí do trhu. Od těchto lidí ale nečekejte, že budou investovat do shitcoinů. Ne, budou pečlivě vybírat kvalitní projekty, bez ohledu na velikost market capu. Tyto zajímavé projekty tedy začnou růst také.

V trhu máme ale už hodně kryptoměn a jednoduše není možné, aby byly všechny kvalitní a aby si je všechny investoři vybrali. Proto některé budou stagnovat. Jejich hodleři uvidí, jak některé coiny rostou, jenom ten jejich ne – a tak jej prodají, aby mohli investovat do něčeho jiného. To způsobí pád těchto opomíjených projektů, a tedy ještě větší výprodeje.

Nutný důsledek tedy podle mého názoru bude určitá “čistka” kryptotrhu. Kvalitní projekty přežijí, ale hodně dalších umře. Jednoduše jejich cena půjde někam k 0 a investoři budou rádi, pokud z toho vytáhnou ještě nějaké koruny.

Ani náhodou nechci být nějak extrémně negativní, ale chci, abyste pochopili, jak důležité je vybrat kvalitní projekty. Altcoiny jsou velmi levné a aktuálně nezáleží na tom, jestli je to ICO, kryptoměna s 1mil. market cap, nebo jedna z top 10. Jednoduše chcete investovat do extrémně kvalitních coinů, anebo zůstat ve fiatu do doby, než bude možné tyto umírající coiny vidět.

Další možnost je nechat si zpracovat informace od profíků, tedy přidat se do nějaké placené skupiny. Za mě doporučuji například AOGaS ZONE, ve které najdete asi nejlepší fundamentální analýzy v ČR.

Myslím si, že informace v tomto článku mohou být pro všechny velmi přínosné. Pokud si to myslíte také, tak článek prosím sdílejte, ať se dostane i k dalším lidem. A pokud Blockspace ještě nesledujete, přidejte se do našeho Telegramového kanálu, nebo si přidejte naši facebookovou stránku 🙂

 

 

 

Napsat komentář