fbpx
eggs

Jak diverzifikovat v kryptu – aneb co dělá většina ŠPATNĚ?

Asi jste už někdy slyšeli poučku, že investiční portfolio by mělo být diverzifikované. Je to proto, že pokud jeden segment trhu zasáhne cokoliv negativního, nedotkne se to zbytku vašeho portfolia.
Pokud tedy držím akcie a svět zasáhne ekonomická krize, pravděpodobně mi budou akcie ztrácet na hodnotě, ale pokud mám v portfolio i drahé kovy, tak ty mi vykryjí toto riziko.

Jde tedy o to, že rozložím riziko mezi několik tříd aktiv, které mezi vývojem cen nemají vysokou korelaci. Rozložením rizika jsem se například zabýval ve svém e-booku o investicích.

Ať už se tímto řídíte nebo ne, toto uvažování se přeneslo i do světa kryptoměn. A protože spousta krypto investorů se do tohoto světa dostala právě přes BTC a nemají zkušenosti ani znalosti o tradičním investování, řeknou si jednoducho věc:

Investor XY říká, že správné portfolio má být diverzifikované. Dává to smysl, takže nenakoupím jen Bitcoin, ale přihodím tam ještě Ethereum, Litecoin, a trochu Bitconnectu.

Tady nastává jeden velký problém – v úvodním odstavci jsem o diverzifikaci mluvil jako o rozložení rizika mezi vzájemně nekorelující aktiva. Pokud se ale podíváte na korelaci cen mezi jednotlivými kryptoměnami, velmi brzy pochopíte, proč se nákupu altcoinů opravdu nedá říkat diverzifikace.
Nebo možná stačí vzpomenout na rok 2018 – pokud jsem měl v portfoliu 100 kryptoměn, pomohlo mi to v něčem?
V 99% případů ne.

Jak diverzifikovat v kryptu?

Pojďme se tedy bavit o tom, jak skutečně co nejlépe rozložit riziko, pokud chci mít určité % kapitálu v kryptoměnovém sektoru.

Samozřejmě není potřeba mít všechno, záleží na preferencích. Je ale rozhodně dobré o možnostech vědět, proto napíšu, jak mám portfolio rozložené já.

1. Investice do kryptoměn

Buy and Hold strategie. To, o čem jsme se bavili v úvodu.


2. Trading

Když se řekne trading, většina lidí má pocit, že jde o něco absolutně profi, na co potřebují 50 kurzů a 15 let zkušeností.
Uvědomme si ale, že buy and hold strategie je také svým způsobem trading – jen na hodně vysokém časovém rámci a s chybějícím risk managementem.

Pokud se tedy obchodováním nechcete živit, ale jen sem tam rozmnožit část portfolia, pokud se naskytne dobrá příležitost…potom věřím, že něco takového dokáže opravdu každý se selským rozumem a trochou zkušeností.

Výhoda tradingu spočívá v tom, že nemusíte jen bezmocně sledovat výkyvy ceny, ale můžete aktivně zvyšovat výkonnost portfolia.

V případě, že se chcete pustit do tradingu ještě o něco více, můžete zvážit členství v Premium skupině, kde dostanete každý den update trhu – a budete v obraze.


3. Background trading za pomocí indikátorů

Není nutné spoléhat se pouze na svůj vlastní trading, ale jsou dostupné indikátory, které mají dlouhodobou úspěšnost a stačí jen sledovat jejich “signály”.
Spousta lidí k tomu má výhrady a naprosto tomu rozumím – na trhu je spousta rádoby skvělých indikátorů, které reálně nefungují. Dám tedy konkrétní příklad, co používám já.

Možná znáte tradera vystupujícího pod jménem filbfilb – sleduji jej už dost dlouho na to, abych zjistil, že je to upřímný člověk, který vyrobil indikátor, jako nástroj, který mu pomáhá dosahovat lepších výsledků v tradingu.
Určitou dobu prodával indikátor za 0,01 BTC (já jsem si jej koupil) – a vícekrát zmínil, že opět prodeje časem spustí.

Osobně tento indikátor používám jako trading na pozadídiverzifikaci k vlastnímu obchodování díky odlišné strategii.

Eventuelně je možné využít i trading boty, ale nemám s nimi zatím zkušenosti.


4. Těžba

Kryptoměnám z pohledu dalších let věřím. Rozhodl jsem se tedy část peněz vložit i do grafických karet, které mi těží BTC.
Nemám ale s těžbou žádné zkušenosti a dlouho jsem bojoval s tím, jak těžit, aniž bych to musel sám zprovozňovat.

Budu tady opět konkrétní – nakonec jsem narazil na českou společnost Smartcrypto, u kterých jsem se nemusel o nic starat a vím, že nyní mám několik rigů, ze kterých mi měsíčně chodí výnosy.
Se zakladatelem Smartcrypta jsem dokonce natočil rozhovor a můžete se na něj těšit během několika dní 🙂

Výhodu těžby vnímám především v tom, že se coiny uvolňují postupně. Jde tedy o něco podobného, jako nakupování po malých částkách každý měsíc (dollar-cost averaging), bez ohledu na cenu.
Zde je ale rozdíl v tom, že pokud cena vyroste, často se těžba vyplácí víc, reálně tedy dostanu ještě větší hodnotu.

Zároveň jsou ceny grafických karet aktuálně hodně nízko, což nahrává návratnosti investice.


5. Staking

Z mého pohledu jde o pěkný benefit u mincí, které na základě jejich vnitřní hodnoty chci držet tak jako tak – a mám z toho bonus v podobě pár % zhodnocení.
Ikdyž aktuálně nic nestakuju, do budoucna plánuji přidat své mince ADA do českého poolu Cardanians.


Myslím si, že vědět o těchto typech diverzifikace portfolia, je minimálně dobrým základem pro přežití v kryptu. Pokud jsem na něco důležitého zapomněl, tak samozřejmě budu rád za doplnění.

Pokud Vám tento článek dává smysl, budu moc rád, když jej budete sdílet, protože obrovské množství nováčků padá do pasti rádoby “diverzifikace” a neuvědomují si, jaké možnosti tu reálně jsou.
Díky.

Sdílejte článek!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *