fbpx
shutterstock_79161421 (1)

Drahé kovy – kde čekat na nákup?

Ze všech trhů, které jsem pro vás dnes aktualizoval, jsou pro mě drahé kovy nejzajímavější – pokud je doba nejistoty a lidi panikaří, proč tolik padá zlato a stříbro? Ty jsou obecně známé jako safe haven assety, sem se tedy investoři v dobách krize schovávají. 

Prosím, vynechme klasické vysvětlení typu “lidi si jdou nakoupit roušky a jídlo, nikdo nemá zájem o drahé kovy”.
Tady se bavíme o chování investorů, kteří mají kapitál exponovaný na trzích v každém případě – nestahují jej proto, aby nakoupili tunu rýže.
A tito mají obecně v takovýchto chvílích tendenci drahé kovy nakupovat.

Přitom stříbro jen za dnešek odepisuje asi 15%…tak co se sakra děje?

Krize likvidity

Asi jediné rozumné vysvětlení, na které jsem narazil, je krize likvidity, pojďme si ji vysvětlit:


Řekněme, že obchodujete na trhu s akciemi i drahými kovy. Většina obchodníků zde obchoduje s pákou, protože akcie dělají běžně tak malé pohyby, že potřebujete velký kapitál, aby se zde dalo něco vydělat. 

Negativní efekt při používání páky ale je, že máte zároveń i určitou
likvidační cenu – pokud sem trh dojde, vaše pozice se uzavře a ztratíte všechny peníze, které jste do ní dali. 

Pokud se začnou trhy chovat iracionálně a akcie spadnou o několik % (a vy nemáte stoploss), začnete být nervózní, protože jste ve velké ztrátě a cena se začíná blížit likvidačce. Nikdo ale nechce přiznávat ztrátu, takže abyste oddálili likvidační cenu,
musíte zmenšit páku – to se dá udělat pouze tak, že doplníte do pozice další cash. Tzn bude tam více vašich peněz a méně vypůjčených peněz.

No jo, ale kde vzít další peníze? 
A v tom si vzpomenete, že máte pozici na zlatě, nebo na stříbře. Ty jsou v zisku, nebo na vstupních úrovních, tak se dají zavřít a peníze přesunout do ztrátové pozice, a získat tím možnost, že se trhy odrazí zpět na vstupní úroveň – a vy uzavřete bez ztráty. 

Pokud toto dělá hodně obchodníků, trh s drahými kovy se začne pohybovat dolů, prorazí supporty, kde už přicházejí na řadu tradeři, kteří spekulují na další propad.  A
už se jen vezeme dolů. 


Celkem jednoduše se to dá ukázat na postupu cen – akcie S&P500 vytvořily své maximum ve středu 19.2.2020 .
V pondělí 24.2. už uzavřely o 5% níž a o den později přišla asi 3% svíce dolů (to je hodně).
Zlato i stříbro vytvořily svá maxima právě 24.2. (ok, zlato potom zvládlo udělat ještě jeden lehce vyšší vrchol, ale jde o to, že 24.2. začaly oba drahé kovy klesat – shodně s větším crashem na akciovém trhu.)

Zvětšit graf

Papírové vs fyzické drahé kovy

Na drahých kovech je zajímavé to, že se obchodují na dvou trzích – trh s fyzickými kovy (slitky, mince), a potom tady máme “virtuální” zlato a stříbro – trh, kde se obchodují poukázky na drahé kovy

To, co jsem popsal výše, se samozřejmě odehrává pouze na trhu s virtuálními kovy. A zde cena dnes hodně rapidně klesá – jak jsme zmínili, stříbro dnes kleslo asi o 15%. Na cenové minimum odepsalo dokonce 20%.   

Pokud se ale podíváme na trh s fyzickými kovy, obchody jsou vesměs naprosto vyprodané! Viz obrázky níže:

Nechci být zaujatý, ale jak se dívám, tak asi jediný prodejce, u kterého je možné zafixovat cenu okamžitě, je Golden Gate – společnost, se kterou několik měsíců spolupracuji.
V případě, že byste chtěli nakoupit drahé kovy, můžete se obrátit na Marka. Nezapomeňte mu prosím říct, že jste na něj narazili na Blockspace – podpoříte tím tuto tvorbu 🙂 .

Když to tedy shrneme, tak máme: 

  • trh s papírovými drahými kovy, kde cena klesla za posledních pár hodin o 20%
  • trh s fyzickými kovy, které jsou vzácné protože jsou ve velké části e-shopů vyprodané. 

Na jednom trhu je tedy přebytek nabídky, na tom druhém přebytek poptávky.

Jak se tedy určuje cena? 

Tím “nadřazenějším” je stále trh s papírovými kovy. Podle něj se určuje cena fyzického, ikdyž reálně je zde poptávka daleko větší. 

To poukazuje právě na to, že investoři se opravdu stahují do drahých kovů, ale virtuální trhy tlačí právě ti spekulanti, kteří musí získat cash na doplnění do ztrátových pozic. 
Takže…můžeme koupit fyzický kov za cenu, kterou dolů stahují spekulanti na virtuálním trhu.
Toto ukazuje, že propad je jen dočasnou záležitostí a je to extrémně bullish pro drahé kovy.

Pro investory je nyní zásadní otázka, jestli nakoupit fyzické, nebo virtuální kovy – přikláním se k fyzickému nákupu – to říkám už rok a půl, od vydání e-booku Jak na investice – většina informací v něm je stále platných a aktuálních. Resp. nastíněné scénáře se právě začínají odehrávat.

Také je možné, že se v budoucnu oddělí cena fyzického kovu a virtuálních trhů se zlatem a stříbrem – můžete se podívat na tento článek.

Osobně mám nakoupeno množství stříbra, které jsem chtěl. Ještě s jedním nákupem čekám na příležitost, kterou si popíšeme níže. 

Podobnosti s rokem 2008

Zlato

Zvětšit graf

Graf vlevo: Cena zlata  koncem roku 2007 vyrazila z trojúhelníku a viděli jsme pěkné rally nahoru až k cca 1000 USD za 1 unci (vrchol označený červenou barvou. Cena se poté vracela otestovat původní rezistenci lehce pod 700 dolary – vyznačenou zelenou barvou

Graf vpravo: Tento graf ukazuje aktuální vývoj, kde se cena opět dostala z podobného troúhleníku, vytvořila vrchol vyznačený červeně) a nyní to vypadá, že míříme otestovat původní vrchní stranu trojúhleníku, podobně jako v roce 2008. Tato úroveň je kolem ceny 1400 USD.

Stříbro

Zvětšit graf

Graf vlevo: Opět znázorňuje historický vývoj – všimněte si bíle vyznačené růstové tendence, která byla v roce 2008 proražená a až pod ní se vytvořilo dno kolem ceny 8 USD.

Graf vpravo: zde sledujeme podobný obrázek na aktuálním grafu – stříbro prorazilo růstovou tendenci a aktuálně je cena pod ní. Přes svíčkový graf je přeložený vývoj z roku 2008 (vyznačený šedě), kdy zatím kopírujeme tehdejší scénář. Pokud bychom šli dále podle něj, měli bychom v dalších dnech vidět otestování růstové tendence zespodu a pokračování někam do úrovní 10,8-8,8 USD, kde by mohlo stříbro najít své dno před zahájením bullrunu. 

Závěr

Z těchto všech dat mi vychází, že propad u zlata a stříbra je pouze dočasný a velmi podobný roku 2008. 

Pokud se bude historie opakovat, měli bychom během dalších dní/týdnů u drahých kovů najít dno a odrazit se do dlouho očekávaného býčího trendu. Na základě fraktálů z historie, a zároveň struktury trhu to vypadá, že zlato by mohlo najít dno na cenách kolem 1400 USD a stříbro mezi 10,8 a 8,8 USD.  

Blockspace můžete sledovat na:
Facebooku
Telegramu
Youtube

Pokud plánujete nakoupit fyzické stříbro a nemáte kde, protože jsou všechny eshopy vyprodané, můžete kontaktovat Marka – pokud se tak rozhodnete, řekněte mu prosím, že jste jej našli přes stránku Blockspace.

V případě, že chcete proniknout více do investičních cyklů a pochopit kde se nacházíme, přečtěte si e-book Jak na investice.

Sdílejte článek!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *