Fundamenty vs News – Obchoduj to správně!

Možná jste si si všimli, jak poslední dobou přicházely do kryptoměnového trhu pozitivní zprávy. Možná už brzy uvidíme ETF, na náš malý market se připojí Nasdaq…a 8./9.1. dokonce přišla zpráva, že Rusko vloží do Bitcoinu až 10 miliard USD! 

Najednou je každý bullish, ale co se nestane, Bitcoin dumpne o 13% a nechá za sebou altcoiny v krvavé lázni.

Oproti tomu…hádejte, jak vypadala analýza v prémiové skupině 10.1.? 

Takto:

Proč? Protože na takové novinky neberu ohled. Několik lidí se mě ptalo, proč dělám analýzy čistě technického rázu a nepřidám i nějaké fundamenty.
Nejprve jsem chtěl odpovědět že je to proto, že u TA máte jasná pravidla kde vstupovat, kde je target, jaké je riziko atd.

Pokud obchodujete novinky, tak kam dáte SL?


Pak jsem si ale uvědomil, že nedělám analýzy čistě technické – vždyť jsem od prosince v updatech několikrát připomínal, že akumuluji především ETH a jeden z důvodů byl nadcházející Hard Fork. 


Vždy jsem v podvědomí věděl, jaké fundamenty chci obchodovat a jaké ne (neříkám, že to bylo vždy správně). Až teď jsem se ale rozhodl shrnout si to pro sebe černé na bílém. A rád bych tyto myšlenky předal dál. 

Cílem článku je ukázat nějaké guidelines, jaké typy zpáv má smysl obchodovat a jaké ne. Nepochybuji o tom, že mnozí z vás mají v obchodování fundamentů daleko větší zkušenosti než  já a budu samozřejmě rád, když se o ně podělíte v komentářích. 

Já dělím “fundamenty” na 3 skupiny:

Opravdové fundamenty

Opravdovými fundamenty myslím základy projektu. Hodnotu a inovace, které přináší do společnosti.

Konkrétní metriky by tedy mohly být: využití, technologie, velikost a aktivita týmu, velikost trhu a nika v daném odvětví, konkurence a další. 

Na takovýchto fundamentech je založena strategie HODLení – vidíte hodnotu, tak koupíte a počkáte, než ji bude následovat i cena. V tradingu nám to ale moc nepomůže, pojďme se tedy přesunout ke druhé skupině. 

Události

Mezi události řadím vývoj projektu, který je dopředu ohlášený. Ať nechodíme kolem horké kaše, dejme si příklady: 

  • Hardfork ETH – Víme o něm už velmi dlouho a cena ETH jen a jen klesá. Bylo očividné, že se na podhodnoceném ETH vytvoří hype kvůli spekulacím na růst ceny před forkem. 
  • Sirin Labs Token spouštěl prodej svého nového smartphonu – Také to bylo ohlášeno měsíce dopředu, ale na cenu to mělo vliv až nedlouho před spuštěním prodeje. SRN tehdy vyletěl asi o 180% a pokud by v listopadu nezačal BTC dumpovat, udělal by pravděpodobně i víc. 
  • Halving LTC – událost, která nás čeká 8.8.2019, takže máme ještě nějakých 200 dní čas

Halving je pro coin zdravý – zpomalí se inflace, což by mohlo pomoct růstu ceny (a sposuta traderů na to pravděpodobně bude spekulovat, proto se před halvingem může vytvořit hype).
Na následujícím obrázku vidíme dlouhodobější pohled – oba předchozí halvingy Bitcoinu prakticky odstartovaly vytvoření bubliny na kryptoměnovém trhu. 

Vývoj ceny BTC v závislosti na počtu měsíců do dalšího halvingu

Tento typ událostí se podle mě vyplatí sledovat a můžete je dobře zobchodovat. Samozřejmě si je ale musíte najít a uvědomit jejich důležitost daleko dřív, než ostatní. V tomto se mi líbí telegramový kanál mCoins, kde dost často podobné myšlenky najdete. 

Pokud víte o události na SRN a zobchodujete klidně jenom polovinu celé vlny, zůstane vám v kapse 90% profit. Je to zajímavé? Za mě ano, proto je toto jediný z dnešních 3 typů fundamentů, na kterém občas zakládám své obchody.

News

Novinky typu “Rusko nakupuje Bitcoin”, nebo “SEC odmítl ETF” opravdu neobchoduji. Pokud jsem v pozici a přijde důležitá novinka, která pohne s trhem proti mě, tak mi prostě vezme SL a počkám, až se situace uklidní, než znovu nastoupím. 
Vezměte si to takto: Dříve lidé “obchodovali” tak, že si přečetli ranní noviny a na základě toho zavolali svému brokerovi, jakou má otevřít pozici. A pak se divte, že většina vždycky prodělala. 

A jestli se jim teď smějete, uvědomte si, že možná občas děláme to samé. Jenom je v online světě všechno rychlejší, takže trh reaguje na jakoukoli zprávu okamžitě. Pokud se dostane novinka k vám, je už v 95% případů zobchodovaná a zahrnutá v ceně. 

Samozřejmě budou výjimky. Pokud zítra přijde zpráva, že SEC schválil ETF, pak to pravděpodobně ovlivní i dlouhodobější sentiment (ale ani to není jisté).

Většinou jsou ale i zprávy dávkované podle toho, jestli se zrovna pohybujeme dolů, nebo nahoru. Osobně jim už nepřikládám téměř žádnou důležitost a soustředím se především na grafy. 

Pokud chcete obchodovat, soustřeďte se buď na technickou analýzu, nebo na události, které můžete předvídat dopředu. Anebo to kombinujte, to je na vás.

Zbytek je jen šum, nenechte se ním rozptýlit.


Pokud chcete získat přístup ke každodenním uceleným analýzám trhu, můžete se přihlásit zde
Vstup do výukové sekce (podívejte se na ukázku ze skupiny) je nyní nově otevřený zde

Leave Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *