Index strachu – jak na tom jsme?

Možná si pamatujete na článek 4 zdroje trading informací, který jsem publikoval ke konci července. Samozřejmě nepoužívám jen 4 zdroje, a proto jsem se rozhodl s Vámi sdílet další z mých oblíbených, což je Fear and Greed index.

Je to známý “indikátor”, takže Vám ho asi nemusím dlouze představovat. Ve své podstatě je to nástroj, který bere v úvahu několik zdrojů informací (volatilitu trhu, sociální média, dotazníky a tak dále) a tvoří na základě nich index toho, jaká na trhu panuje nálada. A to samozřejmě především mezi retail tradery – tedy těmi, kteří jsou většinou na špatné straně trhu 🙂

Úvaha je tedy taková, že pokud se obecně lidé hodně bojí nakupovat (na trhu panuje strach), přijde nejspíš skok ceny nahoru. Pokud naopak všichni automaticky předpokládají další růst (na trhu panuje lakomost), je vyšší pravděpodobnost propadu.

Strach a lakomost je měřená hodnotou od 0 do 100 – čím nižší je hodnota indexu, tím vyšší je strach (a naopak).

 

 

 

 

 

 


Mrkněte také i na nové ICO týdne 🙂


To, proč Vám přináším článek o indexu právě dnes ale není náhoda – jak můžete vidět na obrázku výše, dnes panuje na trhu “extrémní strach” s hodnotou indexu 13. Podle teorie tohoto indikátoru by to tedy měla být dobrá investiční zóna. Abychom si to ale ověřili, měli bychom se podívat, jak si vedl v historii (graf historických hodnot indexu je dostupný na stránkách).

Našel jsem tedy zásadní minima Fear and Greed indexu od února dál (delší historie není). Vzal jsem v potaz jenom hodnoty, které měly hodnotu indexu pod 20 a vyznačil je na cenovém grafu BTC bílou šipkou. Místa, která měla hodnotu méně než 15, jsou vyznačená žlutě.

 

 

 

Na grafu můžete vidět, že historicky bylo minimum indexu pod dvacítkou jen 7x a vždy po tom nějaký růst nastal. Ne vždy to bylo okamžitě a ne vždy to bylo o desítky procent. Vždy ale šel trh nahoru a z grafu vidíme, že nám index zcela jasně ukazuje místa, kde se trh obrací.

Nyní se ale pojďme zaměřit ještě na ty vzácnější body, které dosáhly hodnoty pod 15:

  • 6.2. Dosáhl Fear and Greed index hodnoty 8. Ještě ten den se cena odrazila vzhůru a během následujícího měsíce vyrostla o 95%.
  • 2.4. Dosáhl Fear and Greed index hodnoty 11. Během dalších dní ještě cena testovala předešlý support, než se finálně odrazila vzhůru a od minima vyletěla o 56%.
  • 9.9. Dosáhl Fear and Greed index hodnoty 13. Oproti předchozím dvěma případům tady cena nijak drasticky nevyletěla, ale i tak udělala pěkných 11% nahoru během následujících necelých dvou týdnů.

Dnes, 12.10. jsme tedy znovu dosáhli hodnoty 13. Ještě není jasné, jestli zde opět vytvoříme minimum, nebo může FaG index jít ještě níž. Jak jsme viděli v únoru a dubnu, možné to je. Nicméně tento index naznačuje, že zmíněné dno již nebude daleko a můžeme brzy zažít další otočku směrem vzhůru.


KAM DÁL?

Přihlašte se k odběru novinek na Telegramu, nebo Facebooku

Podívejte se na free lekci online kurzu.

Jaké je nové ICO týdne?

Přispějte nám na rozvoj stránky

Napsat komentář