Jak funguje Wirex? Recenze, zkušenosti

V nedávném článku “Proč bychom se měli naučit platit v kryptoměnách”jsem se zmínil o kartě Wirex, na což jsem dostal hned několik dotazů do zpráv, a zároveň jsem zahlédl dotazy na tuto službu i v jiných skupinách. Rozhodl jsem se, že tomu tedy věnuju samostatný článek, kde se podíváme na to, co Wirex je a jaké jsou mé zkušenosti. 

Co je to Wirex? 

Wirex je Britská firma, která jako jedna z prvních nabídla debetní kartu, na kterou si můžete dobít kryptoměny. Celý systém tedy funguje tak, že si stáhnete appku, uděláte KYC a následně vyberete kartu – buď vedenou v Eurech, USD, nebo GBP. Karta je vydaná společností Visa a za vytvoření a doručení karty se nic neplatí. Společnost si ale bere paušálně každý měsíc 1,2€ (asi 30 kč) za vedení účtu. 

Za to dostanete v rámci appky možnost dobít si peníze buď kryptoměnou (BTC. LTC, ETH, XRP), nebo fiat měnou (ta záleží od toho, v jaké měně je vedená Vaše Wirex karta). Mezi fiatem a kryptem si potom můžete v rámci appky jednoduše a instantně směňovat. 

Doručení karty je velmi rychlé, podle jejich stránek by mělo trvat maximálně 4 pracovní dny v rámci celé EU. 

Jaký je kurz?

Asi jedna z prvních otázek bude, jaký Wirex poskytuje kurz (nebo fees) při směně mezi kryptem a fiatem. Vzhledem k tomu, že je služba určená pro jakéhokoliv konečného spotřebitele, očekával bych spíš vyšší poplatky (jako má například Coinbase). Opak je ale pravdou, vezměme to na reálném příkladu: 
Podle aktuálního kurzu (beru kurz na Coinbase, na ostatních směnárnách se může lehce lišit), je cena Litecoinu 27,9 €. Pokud bych chtěl nakoupit krypto za 100€, dostanu 3.597 LTC. Pokud zadám stejný nákup do appky Wirex, nabídne mi 3,541 LTC. Rozdíl je tedy asi jen 0,056LTC, tzn 1,5€ (a v tom je započítaný i možný rozdíl mezi cenou směnáren). 


Kde můžu platit?

Další důležitá otázka je, na jakých místech jsou platby akceptované. Společnost udává, že prakticky všude na světě (zde je úplný výpis).

V tomto mám trošku jinou zkušenost – na podzim jsem strávil několik měsíců v Asii a musím říct, že v zemích jako Thajsko, nebo Malajsie, mi kartu na více místech odmítli, ikdyž to byla větší nákupní střediska. Po Evropě mi ale karta fungovala naprosto bez problému. 

Jak můžete vidět na screenshotu, zaplatíte ní dokonce i Českým Drahám 🙂 .

Support

Pokud mám něco opravdu hodně pochválit, pak je to jejich přístup k zákazníkům. Řešil jsem s nimi pár drobných otázek a odpověď mi přišla vždy během několika hodin. Tato zkušenost určitě není ojedinělá, na Trustpilotu si můžete reakcí přečíst víc. 

User experience

Celkově se mi s kartou i mobilní aplikací pracuje velmi dobře. Dobíjet peníze na kartu můžete kryptem, přes bankovní převod, nebo pomocí platební karty. Prostředky tam je tedy možné mít instantně, v rámci appky potom během pár vteřin konvertujete mezi jakýmikoli dvěma měnami. To je přesně to, o čem jsem psal v posledním článku.

Prakticky nevidím důvod, proč bych pro směnu do/z krypta používal něco jiného. Pokud tedy stále váháte s objednávkou e-booku, nebo přednášky kvůli tomu, že je platba v kryptoměnách, pořiďte si Wirexku. V budoucnu budete rádi, že ji máte. 

Benefity

Používáním této karty dostanete 2 další benefity: 
Cashback: Na všechny platby ve fyzických prodejnách dostáváte 0.5% cashback ve formě Satoshi. Je to pár korun, ale všichni máme rádi cashbacky 🙂 
Doporučení: Pokud se zaregistrujete přes tento link, tak při první platbě pomocí karty, dostanete $5 jako bonus, a dalších $5, pokud si přes appku koupíte kryptoměny v hodnotě $100 a víc.   

Myslím si, že používat Wirex má svoje benefity a pokud chcete zkusit platit pomocí krypta, nebo jenom chcete mít místo, kde jednoduše, rychle a levně směníte fiat na krypto a zpět, myslím si, že stojí za zkoušku. Samozřejmě budu rád, když se zaregistrujete přes můj odkaz, budete z toho mít benefity pro sebe, a zároveň podpoříte Blockspace. 

Máte nějaké další krypto-appky nebo gadgety, které stojí za to? Napište do komentářů 🙂Leave Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *