Jak je to s regulacemi?

Regulace kryptoměn jsou v poslední době velmi žhavé téma. Denně přichází zprávy o tom, jestli se bude/nebude regulovat a jaký na to mají názor odborníci. Na konferencích se také už snad ani nemluví o ničem jiném. Rozhodl jsem se tedy shrnout svůj názor a další moudrosti posbírané po internetu do tohoto článku.

Úplně nejprve se podívejme na naprosto původní myšlenku kryptoměn – co tvůrce/tvůrci zamýšleli jako cíl Bitcoinu? Byla to plně decentralizovaná platební síť. Dokonce by se to dalo označit za boj za změnu aktuálního systému, kde vše ovládají centrální autority, například banky.

To, co vidíme jako hlavní problém (centrálních) bank zjednodušeně je, že malá skupinka lidí rozhoduje o tom, kolik peněz vytisknou, a tedy o kolik se sníží hodnota těchto peněz. Ale centrální autority fungují také všude jinde, například regulátoři jsou také jen malý tým, který se může jen tak rozhodnout, že Ethereum je cenný papír a navždy tento coin pohřbít. V tomto smyslu jsou tedy regulace naopak to, proti čemu byl vytvořen Bitcoin!

Tak, teď když jsme si vyjasnili jaká byla původní myšlenka, musíme se také podívat na realitu. Asi nejlépe to vystihl Brad Smith, prezident společnosti Microsoft, když řekl:

“Pokud vytvoříte technologii která mění svět, vláda se vás pokusí ovládnout. Bude se vás snažit regulovat.” 

A je to tak, původní myšlenka může být krásná a kryptoměny mohou být decentralizované jako platební prostředky. Ale ve světě vládnou centrální moci, které chtějí mít přehled o všem, především o tom, co by mohlo ohrozit současný systém. A budou se to snažit dostat pod svoji moc.

Neříkám že jsou regulace špatné, naopak mohou celému prostoru pomoct a hned se podíváme na to jak. Chtěl jsem ale vyjasnit, že otázka regulací není o tom jestli ano nebo ne, ale o tom kdy přijdou a jak moc.

Pokud se Vám obsah líbí, nezapomeňte nás sledovat na facebooku, nebo telegramu 🙂

Pozitivní důsledky regulací:

  • Příliv kapitálu

Asi se shodneme v tom, že kryptoměny jsou aktuálně naprostý underground. Samozřejmě to je už něco jiného než pár let nazpět, ale obecně kryptoměna pořád platí za sprosté slovo, obzvlášť po tomto bear marketu, kdy se nechala spousta nových investorů “nachytat”. Regulacemi dostává trh daleko větší důvěru. Je to něco, co stát prověřil a schválil. S tímto samozřejmě souvisí příliv nových investorů, a tedy tolik očekávaného kapitálu jak ze soukromých, tak institucionálních zdrojů.

Paradoxně by tedy regulace mohly být důvodem změny trendu směrem nahoru.

  • Ochrana investora

Na kryptotrzích vidíme hodně manipulování ceny, manipulování volume samotnými směnárnami, scamy ve formě ICO projektů a podobně. Platí tu pravidlo “silnější vyhrává”. A tak si velryby plní kapsy na úkor traderů, kteří hru nepochopili. Regulace by tomuto měly pomoct jednak přímo (tím, že budou cílenou manipulaci trhu kontrolovat) a jednak nepřímo (příliv kapitálu, tzn zvýšení market capu sníží moc velkých hráčů. Aktuálních 250 miliard je naprostý výsměch).

  • Pomůže kryptoměnám stát se uznávaným platidlem

V prvním bodě jsem psal, že regulace pomohou investorům, kteří se dříve báli naskočit do trhu. Je ale pravda, že pomohou i dalším lidem s vnímáním krypta jako platebního prostředku. Opět to souvisí s myšlenkou “je to schválené státem, tak je to v pořádku”. Nečekejme ale, že kryptoměny hned nahradí fiat. V dohledné době si myslím, že je velmi optimistický scénář i očekávat, že se budou používat souběžně jako rovnocenné platidlo.

 

Osobně se mi zdá, že obecně regulace nad kryptoměnovým trhem visí již hodně dlouhodu dobu a v posledních týdnech se o nich mluví ještě více než kdy dřív. Je to takový strašák, který dokáže vždy cenu posunout ještě o něco níž. Pokud nás tedy regulace tak jako tak čekají, myslím si, že bude nejlepší, aby přišly co nejdřív – a bude o strašáka míň 🙂

Pokud jsme Vám pomohli a chtěli byste stránku Blockspace podpořit, můžete to udělat zde 🙂

Napsat komentář