Jak na trading, u kterého vydržíte?

Trading je dnes in. Hodleři zjistili, že jsou i fáze trhu, ve kterých kryptoměny nerostou, a tak se komunita začala přesouvat do trading režimu. Během roku se z každého stal “profi trader”, aby mohl “vydělávat v bear marketu”. (Ano, i stránka Blockspace byla založená během posledního roku 🙂 ).

Všichni najednou umí číst grafy a predikovat pohyby trhu. Někdy to umí správně, jindy špatně.

Mám ale pocit, že se nám v česku uchytil jeden problém – všichni se učí grafy (nic proti tomu, pokud chcete obchodovat, tak je to základ), ale neuvědomují si, že grafy jsou jen jedna z částí tradingu. Jak je to možné? Protože to vidí u těch “úspěšných”.

Mám takové dvě citace od dvou českých traderů (nebudu jmenovat):

Trh sleduju 24/7.

Většinou se věnuji obchodování 17 hodin denně.

Proč by někdo něco takového říkal, nebo dokonce dělal? Buď je masochista, nebo si myslí, že je to cool. A co hůř, přenáší to na nováčky, kteří si teď také myslí že je to cool. Řeknu vám to na rovinu – není to cool

Pokud s grafy neumíte pracovat, tak dobře. Přihlašte se do nějakého kurzu tradingu a když získáte základy, musíte si to dostat do oka, proto u toho klidně takovou dobu trávit můžete. Ale jak jsem řekl dřív: Technická analýza ≠ trading. Pozor na to.


Chcete dostávat více podobných článků? Přidejte se na Telegram, nebo Facebook 🙂


Možná si teď říkáte, že je to jasné a není o tom potřeba psát článek. Ale přesto je tu něco, co 90% z vás nedělá a brzdí vás to ve výsledcích. 

Zkusím to shrnout -udělat analýzu není těžké, ale je velmi složité to správně zobchodovat, protože nám do cesty leze naše hlava, naše emoce a spousty myšlenek. Řešení? Zkuste meditaci.

Pomocí meditace si dokážete “uklidit” v hlavě. Vyhodit přebytečné myšlenky a utřídit si ty, které se nám hodí. A tím se obrovským způsobem zlepší nejen trading, ale celý život. Dejme si k tomu nějaký příklad:

Představte si, že se chcete stát špičkovým sportovcem, a tak začnete všechen čas trávit tréninkem. Super, ale zapomněli jste na jednu součást cesty k úspěchu – stravu. I pokud dosáhnete nějakých výsledků, můžete se za pár let těšit na problémy s klouby, protože to tělo na stravě bez nutrientů nezvládá. 

Pokud obchodujete, váš trénink je analýza trhu. Meditace je potom vaše strava. Platí, že pokud máte bordel v hlavě, jsou dvě možnosti jak to s vámi může dopadnout:
1. Během krátké chvilky si zlikvidujete účet a vykašlete se na trading – to je ta lepší možnost
2. Během pár let už v sobě budete mít takovou nálož, že vyhoříte a stejně s tím budete muset seknout.

Proč to tedy dělat takto, když můžete svůj život (a trading) vést udržitelně? Pokud budete trávit 6 hodin denně u grafů a 2 hodiny meditací, jsem si jistý, že dosáhnete lepších výsledků, než když strávíte 8 (a víc) hodin masochistickým “tradingem”. 

A nejenom to, zároveň bude váš život spokojenější a naplněnější (do toho bych nerad zabíhal na Blockspace, ale brzy vám představím projekt, kde taková témata můžeme rozvíjet více). 

Jak vypadá můj program?


Každé ráno mám hodinu vymezenou čistě na sebe. Na rutiny, které chci stihnout, mezi které patří například meditace, ledová sprcha, nebo cvičení. Tím si vyčistím mysl a jsem připravený si sednout k počítači a začít pracovat na pravidelné ranní analýze, kterou hned sdílím na telegramu.

Chci předávat něco hodnotného, čím si jsem jistý a stojím si za tím. A pokud dokážu začít den s čistou hlavou a podívat se na trh úplně objektivně, rozhodně mi to v tom pomůže.
Pokud jsem při takové analýze našel vhodné vstupy do obchodů, nastavím si objednávky, případně alerty. 
To je všechno. Zbytek dne se grafy (až na výjimky) nezabývám. Dělám to, co zrovna chci dělat. Třeba píšu článek, nebo pracuji na něčem novém. Nebo si jdu zaběhat, je to jedno.

Každý má svůj denní program jiný, ale pokud to s tradingem myslíte vážně, měli byste si najít čas na chvilku meditace.

Co můžete dělat?

  • Chcete naučit pracovat s grafy? Ok, pojďte se to naučit, ale nezapomeňte, že grafy jsou jenom polovina tradingu. 
  • Nebo naopak nechcete zbytečně koukat do obrazovky? Dobře, každé ráno dostanete fresh analýzu přímo do telegramu. 
  • Nebo jste trader, který si chce dělat všechno sám? Gratuluji, zkuste 10% doby, kterou trávíte u grafů, věnovat meditaci. Posune vás to na další level.Leave Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *