Jak ovlivní příští ekonomická krize kryptoměny? [Názor]

Čím dál tím častěji slýchám názory expertů ohledně příští ekonomické krize – názory o tom, že je za dveřmi. To v klasickém trhu samozřejmě může znamenat pár měsíců, ale klidně i pár let – ale i přesto mě to vede k zamyšlení, co by v takovém případě čekalo trh kryptoměn?

Ještě než vysvětlím svůj názor, proč si myslím, že to bude mít pozitivní dopad na kryptoměny, chtěl bych se zaměřit na jeden argument, který používá hodně lidí:

“Bitcoin je digitální zlato, takže v případě ekonomické krize do něj lidé budou dávat peníze, jako to dělají do zlata. Takže Bitcoin bude růst.”

To je myšlenka založená na špatném základě. Kdo řekl, že Bitcoin je digitální zlato? Není, Bitcoin je jednoduše nová forma peněz, není tu jediný důvod, proč by měl být “zlato”. V dobách ekonomické krize investoři vyhledávají drahé kovy proto, že je to bezpečné úložiště peněz. Zlato je tu s námi stovky let a stále si drží hodnotu, respektive roste na hodnotě. Je to majetek, který tu je a bude. V dobách ekonomické recese investoři hledají bezpečí a jistotu.

Ikdyž to nerad říkám, realita je taková, že Bitcoin je výstřelek posledních pár let a nikdo neví, jestli tu za dalších 10 let bude, nebo ne (resp. jestli se bude používat). Doufáme že ano, ale ve skutečnosti to nikdo nemůže vědět. Navíc je tak volatilní, že za den ztratí klidně 10% ceny. Za posledních 8 měsíců ztratil přes 70% své hodnoty. Přijde Vám to jako “bezpečná úschova peněz”? Mně tedy rozhodně ne. Do takovýchto investic jdou lidé jen v dobách prosperity, protože mají peníze a mohou si to dovolit.

 

To by byla troška negativity na úvod, abyste od kryptoměn nečekali zázraky.

Můj názor je takový, že pokud bude krize “průměrná”, něco jako v roce 2008, tak to ovlivní kryptoměny spíš negativně, a to právě z důvodu, který jsem psal výše. Lidé půjdou pryč od rizika.

Pokud to ale bude hluboká finanční krize, pak kryptoměny čeká daleko víc, než jen to, aby byly úložiště peněz investorů. Pojďme se podívat na to jak to vidím a proč:

To, co se stalo v roce 2008, byla naprosto přirozená finanční krize, nicméně její “vyřešení” bylo umělé. Byla potlačená asi tak, jako když si na bolest hlavy dáte ibalgin. Za pár hodin se opět objeví, a to s úroky. Důvodů, proč by se to mělo stát, je spousta. Vždyť se stačí podívat jen na dluh USA (od roku 2008 se zdvojnásobil):

 

Dostali jsme se od kryptoměn k ekonomice, ale jsou to klíčové informace pro to, co Vám chci v tomto článku sdělit. Pokud se do ekonomického pozadí podívat více, doporučuji shlédnout přednášky třeba ekonomů jako Oldřich Rejnuš (český speaker, mluvící za Evropu jako celek), nebo Peter Schiff (za USA).

Oba tito experti se shodují, že přichází velká krize a právě díky ekonomickému pozadí jak Evropy (která má potíže s Eurem), tak USA (kde je poměrně neudržitelná situace Dolaru) nás pravděpodobně čeká buď krach těchto měn, nebo hyperinflace, tedy znehodnocení jak Dolaru, tak Eura.

Musíme si uvědomit jak zásadní to je – pokud má hyperinflaci Venezuela, tak to nikoho nezajímá, ale USD a EUR jsou jedny z největších světových měn, takže pokud začnou obě padat (nemusí to být v přesně stejném čase, ale může to na sebe navazovat), pak budou důsledky celosvětové. Lidé přestanou věřit vládě, která jim znehodnotí úspory a veřejnost začne chápat, proč byl vytvořený Bitcoin – aby právě tomuto tištění peněz zabránil.

Pokud tento scénář přijde, tak budou lidé mít dvě možnosti, kam se obrátit – buď ke kryptoměnám, nebo k drahým kovům. Samozřejmě nevíme jak to skončí, ale osobně bych raději platil pomocí rychlých, bezhraničních a bezpečných plateb kryptoměn, než zlaťáky.

Toto je podle mého názoru jediný způsob, jak by v budoucnu kryptoměny mohly nahradit fiat peníze – pomocí hluboké a bolestné krize, ze které nebude jiného východiska, než ignorovat fiat. Do té doby můžete lidem vysvětlovat horem spodem, že kryptoměny mají skvělou technologii a use case, ale dokud tu potřebu nepocítí široká veřejnost na vlastní kůži, žádná velká adopce nepřijde.

Samozřejmě si na to ještě nějaký ten pátek počkáme je klidně možné, že krize přijde ještě  letos, ale centrální banky opět vymyslí nějaký způsob (jako minule quantitative easing), aby tu hlubokou depresi ještě o pár let odsunuly.  Ale to je jen dobře, protože v této chvíli jsou kryptoměny oproti fiatu stále pozadu. Společnost potřebuje ještě čas na to, aby mohla zdokonalit technologii.

Myslím si, že vždy, když nastane nějaký problém, řešení tu je. Zde je zajímavé, že řešení pro nadcházející problém se nám rýsuje a vyvíjí již pěknou řádku let. Vše do sebe krásně a logicky zapadá, tak jak to má být 🙂

 

Kam dál?

Přihlašte se k odběru novinek na Telegramu, nebo Facebooku

Nejnovější technická analýza

Nejnovější analýza ICO

Přispějte nám na rozvoj stránky

 

 

 

 

1 komentář: „Jak ovlivní příští ekonomická krize kryptoměny? [Názor]

  1. Až se situace uklidní kolem kryptomě. A banky dále budou tisknout penize aby udrželi inflaci 2,5% tak Bitcoin by měl stoupat oproti těmto měnám. Pokut tu bude 10 let tak to z grafu bude vidět, až tehdy se muže stát digitalnim zlatem, až statistika řekne průměrně za 10-20 let zisk byl 2,5% a vice.
    Pokut bude malá krize, tak záleží jak moc budou lidi potřebovat nutně vybrat peníze z peněženek.
    Otazka je jestli při krizi nebudou velcí hráči srážet cenu bitcoinu tím že půjdou do fiat aby koupili vše čemu spadla cena. Přeci jen když teče krev nechceš bitcoin chceš si koupit za levno, baraky, firmy.

Napsat komentář