Jak praskají bubliny?

Podle toho, jak většina lidí na trhu reaguje na pád cen posledních dnů je jasné, že neznají cykly trhu a tak se nechávají zbytečně unášet negativními emocemi místo toho aby byli na tuto situaci připravení. Čtenáři Blockspace o korekci věděli ještě před jejím začátkemi, hned v několika analýzách (1, 2, 3) jsem na korekci dopředu upozorňoval a odhadoval vrchol v úrovních 9700-10200 USD.

Proč jsem dopředu věděl o tom, že cena nevyskočí zase na ATH, jak mnozí odhadovali? Právě díky znalosti fází trhu po prasknutí bubliny. Ano, ať už chcete nebo ne, na Bitcoinu na konci roku byla bublina, která splaskla. Snažím se svým odběratelům předat nejenom inormaci o tom, kam půjde cena, ale především znalosti, abyste to zvládli pedvídat také. A o tom bude dnešní článek. Podíváme se na schéma, které může být v cca 95% případů Vaším plánem podle kterého obchodovat kryptoměny, které jsou momentálně v hypu. Zde je:

Fáze1: Běžný trh

V první fázi máme trh ve zdravém trendu bez výrazných odchilek, který respektuje dlouhodobé trendové čáry. Chytří investoři nakupují, investoři-začátečníci se na tento produkt dívají jako na jakoukoli jinou investici. Běžní lidé neví o co jde.

Fáze 2: Hype začíná

V této fázi začíná přicházet obchodovaný produkt “do módy”. Začínají jej objevovat investoři-začátečníci, protože se o něm píše v médiích i diskuzích na internetu. Ti, kteří uvěří v jeho budoucnost opatrně otevírají longové pozice, ale při korekcích prodávají se ziskem, protože to může být riskantní. Trh opouští původní trend horem, takže i tak přináší investice výrazně vyšší zisky než co jiného.

Fáze 3: Davy šílí

Investoři-začátečníci a média rozkřiknou do svého okolí o průlomovém trendu, který jim vynáší pěkná procenta a v budoucnu slibuje úžasné zhodnocení. Pokud tedy každý investor – začátečník nadchne 4 kamarády (+ média ovlivní další masy), trh se při vstupu běžných lidí stane obrovským! Během chvilky zečtyřnásobí svoji velikost a hodnota roste vertikálně. Jako příklad na BTC si samozřejmě můžete představit listopad/prosinec minulého roku jako příklad. Jen účtů na Coinbase se otevíralo 30 000 za den, směnárny zakazovaly registrace nových uživatelů, protože byly přeplněné. Trh se stal neovladatelným směrem vzhůru a osobně jsem zaslechl názory z placených skupin, že korekce BTC se pořád zkracují a pokud nějaká vůbec ještě přijde, bude trvat řádově hodiny. V té době se to samozřejmě všem zdálo jako reálná představa 🙂

 

Fáze 4: Bublina praská

V této fázi chytří investoři vědí, že to takto dál nejde a prodávají. Kdyby prodali vše najednou, shodili by cenu o hodně dolů a sami by prodávali levně, uvolní tedy jen část pozice , Čímž pošlou ceny dolů. Stane se něco, na co trh nebyl ani náhodou připraven. Ale podle hesla “buy the dip” davy dál nakupují, protože slevy se přece nevidí často. Chytří investoři vědí, že se to stane, a tak prodávají zbytek pozic opět za drahou cenu, a tak pošlou market podruhé dolů a protože se vytvořil nový vrchol pod tím předchozím (technicky to znamená downtrend), přichází fáze 5

 

Fáze 5: Emoční prodej

Tradeři a boti prodávají kvůli TA, běžní lidé (v tuto chvíli nejpodstatnější kapitál) prodávají, protože vidí své investice hluboko v mínusu a emocionálně neunesou, že těžce vydřené peníze ztrácí na hodnotě. Díky tomu vidíme opět prudký sestup dolů na cenu, jakou si nikdo ani nedokázal představit. Zde se bavíme o Bitcoinu na 6000 USD.

 

Fáze 6: Nová naděje

Produkt je nyní tak levný, že chytří investoři nakoupí části pozic a zdvihnou cenu nahoru nad původní trendovou čáru. Investoři – začátečníci začnou nakupovat, rotože “technicky už nejsme v downtrendu” a posunou cenu opět o větší kus nahoru. Pokud se bavíme o BTC, jedná se o vrchol na 11 600 USD.

Fáze 7: Dojezd sentimentu

Ikdyž trh vypadá pozitivně, tradeři mu stále nevěří, komunita je rozdělená a zatímco jedna část volá po novém ATH, druzí očekávají téměř nulovou hodnotu. Ve finále to vypadá tak, že trh v naprosté většině případů vytvoří nový trend směrem dolů, ale protože kapitál, běžných lidí už je pryč, jde o mnohem volnější propad s mírným sklonem trendu dolů. Nakonec je ale vytvořeno nižší minimum, než bylo ve fázi 5 (tzn 6k USD, pokud se bavíme o Bitcoinu). Je tudíž pravděpodobné, že ani BTC ještě neviděl své dno. Na druhou stranu svoji úlohu určitě hraje i vývoj technologie (jaký může být třeba Lightning Network atd), což by mohlo “hodnotu” Bitcoinu a kryptoměn vůbec posunout nahoru.

Proč mluvím o hodnotě? Protože ta reálná hodnota je to místo, kam se cena musí vrátit. (Problém je, že kryptoměny lze jen těžko ohodnotit, takže nevíme jaká je reálná hodnota BTC)O něčem podobném jsem už mluvil v tomto videu, kde jsem analyzoval graf Bitcoinu, ale abyste viděli že to nemusí být jen mnoha měsíční vývoje, protože bubliny vznikají a zanikají v kryptoměnovém světě snad kažý den, povíme si něco o kryptoměně Zilliqa, která je asi nejnovějším případem, o jejím raketovém růstu asi každý slyšel.

Zilliqa má ATH momentálně někde kolem 20 centů, když byla cena 19c, zahlédl jsem příspěvek o tom jak je to skvělý coin a že stojí za nákup. Zde jsem varoval, že uvidíme nákupku 0,1 USD (tedy 50% tehdejší ceny). Vycházel jsem právě z cyklů trhu, protože jsem viděl, že na tomto coinu byla jasná bublina. Zatím jsme viděli low cca 13c a ikdyž poslední dny stagnuje, stále čekám další cestu dolů. Dokonce si Blockspace komunita na našem telegramu odhlasovala, že chce technickou analýzu (článek najdete zde), kde jsem načrtl pravděpodobný vývoj ceny dle výše popsaných cyklů. Označuje jej žlutá čára a na graf ZIL/BTC jsem za celých 10 dní ani nesáhnul. Načrtnutou čáru zatím kopíruje téměř dokonale! Proč? Ne, nejsem mág technické analýzy, ale pohyby při prasknutí bubliny jsou vždy stejné!

Pokud patříte k těm, kteří rádi prodělávají, zapomeňte na tento článek! Pokud ale chcete zlepšovat své obchody, zkuste se nad tím trochu zamyslet a podívat se na nějaký graf. Pokud chcete další informace, přidejte se do našeho Telegramového kanálu, sledujte facebookovou stránku a sdílejte tento článek, ať se dostane k co nejvíce lidem! 🙂 Díky

 

 

Napsat komentář