fbpx
shutterstock_1038671149

Korelace Bitcoinu a S&P – vysvětlení jednou provždy.

Tento článek je výňatkem z kryptoměnového reportu na rok 2020, který jsem tvořil koncem minulého roku. Byl psaný v dobách, kdy akciové indexy tvořily nová maxima, zatímco Bitcoin byl po půlročním bear marketu. V té době jsem vídal spoustu článků a videí o negativní korelaci BTC a akcií.
Dnes ale slýcháte přesný opak – což je asi také důvod, proč jste si otevřeli tento článek. Podle posledních informací totiž Bitcoin koreluje s akciemi.

Důvod, proč dávám volně tento článek je, že chci abyste znali dlouhodobá fakta a nenechali se nachytat na tyto krátkodobé výkyvy názorů.
Pojďme na to:


Už dlouho z povzdálí sleduji, jak se jednotliví analytici neustále soustředí na korelaci, nebo negativní korelaci Bitcoinu k akciím, zlatu, nebo dokonce i měnovým párům.
Nepopírám, že jsou situace, ve kterých může nastat korelace (například pokud začne krachovat americký dolar, bude logicky mít graf BTC/USD velmi podobný průběh jako EUR/USD a obecně všechny měnové páry proti dolaru). Toto je ale extrém, se kterým se běžně nesetkáváme a vlastně díky němu nic nezískáme.

Problém je, že techničtí analytici se často soustředí jen na malý obrázek několika dní/týdnů a na základě něj vyvozují závěry. Bohužel toto je chybný postup a více uškodí, než pomůže. Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu dvou grafů. Na prvním vidíme korelaci Bitcoinu a akciového indexu S&P500. Na druhém korelaci BTC a zlata.

Korelace BTC a S&P500
Korelace BTC a zlata

Zdroj

Na základě těchto dvou grafů bychom mohli usoudit, že Bitcoin krásně koreluje se zlatem, ale s akciemi tyto podobnosti padají. To je ale chybná premisa, protože jsou to data pouze během roku 2019 a vůbec nezohledňují celý obrázek.
Tím neříkám, že jsou k ničemu, ale že je nemůžeme použít jako podklad pro argument, že Bitcoin s něčím koreluje. Vše je o cyklech – v tomto konkrétním Bitcoin více koreloval s vývojem ceny drahých kovů. Není to ale žádná záruka toho, jak se bude vyvíjet dál.

V tabulce níže najdete data z posledních 3 let (což je téměř třetina historie BTC). To už jsou data, na kterých můžeme stavět.
Kdo ještě nenarazil na vyznačení korelace, funguje to takto:
Hotnota 1 znamená 100% korelaci – pokud jde nahoru jeden z páru, druhý jde nahoru úplně stejně.
-1 označuje přesný opak (negativní korelaci). Tzn. Pokud jde jedno aktivum cenově dolů, druhé jde o stejný kus nahoru. Typicky to znamená, že investoři vybírají peníze z toho prvního a přelévají je do druhého.
0 nám říká, že mezi pohyby ceny daných dvou assetů není žádná podobnost – nejsou na sebe vázané.

Zdroj

Vidíme, mezi Bitcoinem a čímkoliv dalším je korelace vesměs blízká nule. Často vídám různé analýzy, kde se bere buď korelace, nebo negativní korelace s S&P500 jako fakt. Bohužel tady na základě historických dat vidíme, že korelace je 0,00 (tzn ani není možné, aby mezi nimi byla menší spojitost).

Závěr

Zatímco během psaní reportu, ze kterého článek vychází byla velkým tématem negativní korelace k akciovému indexu S&P, dnes všichni mluví o pozitivní korelaci.
Bitcoin má tedy určité cykly, kdy koreluje více s akcemi, jindy s drahými kovy a někdy s ničím. Vzhledem k velmi krátké historii ale tyto cykly zatím nedokážeme jakkoliv predikovat, a tedy použít v náš prospěch.

Za poslední týdny je jasné, že nyní jsme v cyklu, kdy Bitcoin koreluje s akciemi. Je to ale proto, že padalo úplně všechno – akcie, kryptoměny, drahé kovy,… . Věřím, že důvodem je krize likvidity, o které si můžete přečíst v posledním článku.
Zítra to ale může být úplně jinak, proto se nenechte zaslepit několika dny/týdny podobného vývoje, ale dívejte se vždy na celý obrázek. Bitcoin je ve své podstatě velmi nezávislé aktivum a věřím tomu, že za pár měsíců tuto perspektivu uvidíme opět v negativní korelaci Bitcoinu a akcií.

Zmíněný report si můžete pořídit níže, ale vzhledem k tomu, že jde o výhled na rok 2020, bude dostupný už pouze do konce března, tedy dalších 5 dní. Poté už jej nebude možné zakoupit.

  Sdílejte článek!

  Share on facebook
  Share on google
  Share on twitter
  Share on linkedin
  Share on pinterest
  Share on print
  Share on email

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *