Kryptoměny a technická analýza. Má to vůbec smysl?

V poslední době se u našich článků začalo objevovat více a více komentářů o tom, že ani nestojí za to technickou analýzu dělat, protože u kryptoměn jednoduše nefunguje a tak dále. V tomto článku bych chtěl shrnout náš názor na toto téma a objasnit, proč technické analýzy děláme.

Kdybychom jen náhodně kupovali a prodávali kryptoměny, tak bychom měli vždy poměr ztráty a zisku 50:50, což je sice pořád lepší než jít do kasina, ale stejně to nedává moc velký smysl. Proto se každý investor snaží predikovat pohyby ceny a s tím souvisí úplně zásadní otázka:

Jak můžeme predikovat pohyby ceny?

Podle mého názoru jsou mezi investory rozšířeny tři typy analýzy:

  • Technická
  • Fundamentální
  • “Pocitová”

Pojďme se na ně podívat hned od konce 🙂

Pocitová analýza

Co vím, tak se takovýto název nepoužívá, protože prakticky nejde o žádnou analýzu v pravém slova smyslu, ale spíše jde o emoční obchodování. Zároveň na to musím upozornit, protože vidím, že je na trhu zastoupena v obrovské míře.

Jde o to, že lidé získají nějaký svůj pocit z trhu a podle toho mačkají tlačítka buy, nebo sell. Odkud získávají takový pocit? Většinou je to ze serverů, které udávají novinky – novinky, které se staly. Jde tedy například o cointelegraph, coindesk, steemit a tak dále. Bohužel v té době kdy je tato novinka zveřejněná na velkých serverech, bývá (pokud nejde o nějakou opravdu průlomovou záležitost) dávno zobchodovaná a tito lidé zpravidla nakupují na vrcholu a prodávají, když je cena na dně. Je to jednoduše proto, že když je cena na vrcholu, sentiment je nejlepší a naopak. Zpravidla o sobě říkají, že dělají fundamentální analýzu, ikdyž to tak není.

Touto “analýzou” bych se raději moc nezabýval, asi všichni víme, že takhle se peníze vydělat nedají.

 

Fundamentální analýza

Tento typ analýzy se používá především pro dlouhodobé investice, kde hodnotíme na jakých směnárnách se kryptoměna obchoduje, jaké je povědomí o coinu, jaký je sentiment na trhu v této oblasti, jestli má fungující produkt, jak tento produkt funguje a tak dále. Potom jde o parametry coinu jako market cap, rychlost trensakce,….no a potom věci, které se nedají zhodnotit čísly, jako třeba vývojářský tým, technologie a tak podobně.

Ikdyž si to spousta lidí neuvědomuje, udělat kvalitní fundamentální analýzu je daleko těžší, než udělat dobrou technickou analýzu. Dá to mnohem více práce, ale pokud do toho to úsilí vložíte a najdete kvalitní kryptoměnu, pak Vám může vydělávat roky.

Dále zde máme dvě možnosti, jak využít fundamentální analýzu i na short-term obchody, nicméně jde asi o 10% jejího využití:

  • Obchodování událostí jako jsou airdropy, ohlášení partnerství, nebo přidání na směnárnu. Ale jak jsme například viděli nedávno s kryptoměnou Verge, občas může market udělat něco, co nečekáte. A tak se stalo, že velké procento lidí nakoupilo těsně před vyhlášením partnerství a pak se o hodinu později dívali na 20%, či větší ztráty.

 

  • Čas od času získáte informace někde zevnitř, ještě před vyhlášením, přímo z týmu kryptoměn. Můžete tedy zareagovat dříve, než se novinky dozví masy lidí z oficiálních serverů a chytnout tu správnou vlnu, ale toto se stává opravdu zřídka.

Všichni známe výborné fundamentální analytiky, jako je v Česku například Karel Fillner, který se nezajímá o grafy a evidentně mu jeho obchodní styl vyhovuje a svědčí. Tito lidé jsou důkazem toho, že fundamentální analýza funguje výborně, pokud se dělá kvalitně.

Technická analýza

Proč se vlastně technická analýza používá? Odpověď je jednoduchá: protože se používá! Ano, pokud by ji nikdo nepoužíval, grafy by se chovaly úplně jinak! Jde o to, že ji většina lidí používá podobným způsobem a řídí podle ní své nákupy/prodeje, a proto díky technické analýze dokážeme odhadnout vývoj trhu. Vezměme si příklad: co je to support? je to cenová hladina, kde se cena v historii zastavila a třeba se od ní odrazila. Na základě toho předpokládáme, že se to stane i v budoucnu. Proč? Protože spousta lidí zde má nastavené buy / sell obchody.

Co se týče institucí a velkých investorů, tak je to jasné – ti potřebují data a fakty. Nemohou investovat svůj velký kapitál (případně kapitál jejich klientů) jen tak bezhlavě, Musí tedy mít nějaký graf, kterým doloží, proč udělali takové rozhodnutí. Tudíž dělají technickou analýzu. A protože přesně takové instituce mají nejvíce kapitálu, tak řídí trh. Nám, drobným investorům, pak nezbývá nic jiného, než se tomu přizpůsobit a připustiit, že technická analýza funguje, protože se používá.

Samozřejmě vždy platí, že fundamentální analýza přebíjí technickou a je naivní si myslet opak. 

 

Tímto článkem jsem nechtěl říct, že nějaký typ analýzy je horší, nebo lepší. Zastávám názor, že je dobré být v obraze jak fundamentálním způsobem, tak technickým a naopak oba styly kombinovat, protože se každý ve většině případů používá pro úplně něco jiného a hlavně oba dobře fungují, pokud se provedou správně. Netvořte si tedy zbytečné předsudky vůči ani jedné z nich, dost možná Vám může zachránit peníze. Pokud jste ještě neviděli moji poslední technickou analýzu BTC, můžete se na ni podívat zde, třeba Vám pomůže v rozhodování, zda nakoupit, nebo prodat.

Co se týče důkazů, že opravdu funguje – mohl bych Vám sem naposílat grafů kolik chci a možná by Vás to stejně nepřesvědčilo, ale jen se podívejte na většinu českých/slovenských telegramových skupin, které dávají tipy na podhodnocené altcoiny. Je jedno, jestli Crypto Kingdom, Crypto Tips, nebo VIP altcoin + bitcoin. VŠICHNI se řídí technickou analýzou a lidé za to platí tisíce měsíčně. Protože to za to stojí.

Jeden z nejznámějších traderů na Tradingview, který dělá pouze TA si účtuje ve své skupině 1 BTC/měsíc členství v telegramové skupině. A má tam narváno, protože dostávají kvalitní signály založené na grafech.

 

Pokud se s námi chcete podělit o svůj názor, nebojte se napsat do komentáře ať už zde, nebo na facebooku. Sledovat nás potom můžete na telegramu 🙂

Pokud jste dočetli až sem, tak díky a mějte se!

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář