NEXO – fundamentální analýza (2. část)

Nexo je bulharský projekt zaměřený na okamžité půjčky zajištěné kryptoměnami. Za projektem stojí Credissimo což je FinTech společnost působící v Evropě už více jak 10 let. Credissimo je firma se 130 zaměstnanci a je auditovaná firmou Deloitte. V roce 2017 půjčila lidem skoro 30M Euro.

Credissimo získalo různá ocenění, například se dostala do Top 10 nejlepších FinTech společností. Dále získala dvě ocenění Forbes Business Awards 2017 za inovace ve finančním sektoru a za kvalitu svých služeb.

Důležité je, že Credissimo spadá pod evropské právo a má licenci na působení v celé EU. Nexo je v jejich roadmapě jako další (a aktuálně poslední) krok k rozvoji společnosti. Na projekt Credissimo a potažmo Nexo dohlíží evropský bankovní dozorci a regulátoři.

Na stránkách Nexo se píše, že Nexo je odpověď společnosti Credissima na vzrůstající poptávku po blockchainu a kryptoměnách.

Na společnost Credissimo se můžete podívat na https://credissimo.com/

Řešení problému

Nexo je platforma na půjčování fiatu. Půjčka je zajištěná kryptoměnami uloženými na Nexo peněžence. Klient si tak může okamžitě půjčit fiat a přitom stále držet svoji kryptoměnu, která má tendenci k růstu (i poklesu).

Půjčení proběhne zcela automaticky přes blockchain a smart kontrakty. Celá platforma se jmenuje Nexo Oracle. Díky plné automatizaci se šetří drahé lidské zdroje. V procesu není nikdo, kdo by mohl uživatele nějak ověřovat a případně z nějakého důvodu odmítnout. Ve whitepaperu se píše, že na platformě nejsou a nebudou nějaké skryté poplatky či daně (například neplatí se za vklad a výběr kryptoměn v rámci Nexo peněženky). Některé operace jsou však zpoplatněny a zdanění podléhají. Více v části věnované přímo půjčce.

Půjčit si nyní lze USD, EUR a JPY. Pokud půjde půjčka na váš účet přes SEPA transakci, bude potřeba počítat s poplatkem za směnu na české koruny. Alternativně lze použít Nexo platební kartu (spuštění v červnu 2018). Nexo platební kartu byste měli podle WP obdržet zdarma. Platit s ní můžete v lokální měně, s držením karty nejsou spojeny žádné další poplatky. Karta by měla fungovat všude tam, kde funguje VISA a MasterCard. Dá se využít i pro ApplePay, SamsungPay a Alipay.

Uživatel platformy může své kryptoměny okamžitě prodat a fiat si nechat poslat na účet či platební kartu. V tomto bodě není ve whitepaperu žádná zmínka o daních.

Credissimo zajišťovalo půjčky více jak 10 let v Evropě. S projektem Nexo však chce Credissimo dobít celý svět.

Pokud dáte své krypto do zástavy chcete mít nějaký důkaz, že se vám po splacení půjčky vrátí. Tímto důkazem bude smart kontrakt uložený v blockchainu.

Jak půjčka funguje?

1) Klient pošle své krypto do Nexo peněženky. Jakmile daný blockchain potvrdí transakci (vyžaduje se více potvrzení), spočítá platforma možnou výši půjčky.

2) Okamžitě se spočítá výše možné půjčky, kterou si můžete nechat poslat na svůj účet. Další možnost bude poslání půjčky na Nexo platební kartu.

3) Jakmile klient načerpá fiat, začne půjčku splácet – možností má více. Splácet se může bankovním převodem, nebo kryptem. Lepší úrok dostanou ti, co budou splácet Nexo tokeny. Další možnost splátky je odprodej krypta zamčeného na účtě. Jakmile platforma obdrží splátku, vše se zaznamená do blockchainu.

4) Pokud klient dobře nebo nadprůměrně splácí (více než je vyžadováno v daný časový úsek), může si opět půjčit. Vše se v reálném čase přepočítává. Jakmile je půjčka zcela zaplacena, klient může plně disponovat se svým kryptem.

Aby mohlo Nexo klientům fiat půjčovat, musí nějaký mít. Na Nexo platformě si mohou otevřít účet také investoři, kteří mají zájem peníze půjčit a získat za to odměnu v podobě úroku. Investory mohou být privátní jednotlivci, business, instituční investoři a kryptoměnové burzy. Více se o investorech ve WP nepíše.

Projekt počítá s tím, že se v blízké budoucnosti bude celá ekonomika tokenizovat. To znamená, že věci jako nemovitosti, akcie, herní asety a komodity budou dostupné přes tokeny, se kterými půjde obchodovat. Platforma s tím počítá, a až se to stane, budou se tyto nové tokeny používat také na Nexo platformě. Osobně si myslím, že na toto si ještě pár let počkáme. Jedním z poradců je CEO projektu Polymath (viz naše minulá recenze).

Ve whitepaperu je také tabulka, která porovnává Nexo s největší konkurencí SALT a ETHLend. ETHLend znám, SALT pouze zběžně. Vypíchnu jen zajímavosti (celá tabulka je v přiloženém obrázku):
Nexo půjčku poskytne okamžitě po potvrzení přijetí kryptoměny, SALT páruje věřitele a dlužníky ručně, ETHLend na to má párovací engine a údajně to zabere až 2 týdny, než půjčku dostanete (osobní zkušenost nemám).
U SALTu prý musíte poslat ručně napsaný dopis, aby se vám zamčené krypto v zástavě vrátilo do vlastnictví, SALT navíc půjčuje pouze USD. ETHLend půjčuje Ethereum, které si pak sami musíte směnit na fiat. Projekt ETHLend také usiluje o půjčování fiatu, o licenci v rámci EU už požádali.
Zásadní rozdíl vidím v typu tokenu – u Nexa je držení tokenu spojeno s vyplácením dividend. Je to tedy de facto akcie (security token) v plném smyslu slova. U SALTu je to jen členský token. U ETHLendu utility token.
Na Nexo dohlíží věrohodná auditorská firma. Na SALT a ETHLend zatím nikdo (jestli ETHLend získá licencu pro působní v EU, bude také pod dohledem).

Nexo se domnívá, že sjednání P2P půjčky je pomalé kvůli tomu, že se účastníci musí dlouho dohadovat na podmínkách a nemusí být dostatečný počet vhodných párů (naráží na ETHLend). Proto Nexo nejde cestou přímého párování věřitele a dlužníka. Nexo zajistí dostatečný počet kapitálu na půjčky od investorů, a ty pak bude poskytovat klientům stylem ukrojení malého kousku z velkého koláče (ve WP není popsáno, jací věřitelé budou mít přednost půjčit svůj kapitál klientům Nexo).

Výše úroku půjčky není ve WP zmíněna, mluví o ni jen jako o výhodné a bezkonkurenční.

 

Jaké možnosti půjčky máte?

Pojďme se podívat na příklad půjčky z pohledu čísel: máte 5 BTC s aktuální cenou 4000 USD (dohromady v ceně 20 000 USD). Potřebujete si půjčit 14 000 USD na 60 dní. Jaké jsou možnosti?

1) Pošlete 5 BTC na Nexo peněženku a okamžitě můžete mít požadovanou částku na účtě. Navíc zaplatíte jen úrok.

2) Prodáte 70 % z 5 BTC a dostanete požadovaných 14 000 USD. Za 60 dní koupíte BTC za stejnou částku za budoucí cenu. Klient navíc zaplatí poplatky spojené s burzou. Klient tedy riskuje a je vystaven volatilitě Bitcoinu.

3) Prodáte 70 % z 5 BTC a dostanete požadovaných 14 000 USD. Se zbylými 30 % se otevře 3,33x margin pozice, což představuje držení celých 5 BTC. Za 60 dní se pozice uzavře. Zbytek je stejný jako v bodě 2. Zaplatíte poplatky burze a riskujete ohledně volatility. U této možnosti podléháte danění.

4) Prodáte 70 % z 5 BTC a dostanete požadovaných 14 000 USD. Se zbylými 30 % se otevře short/long pozice, nebo future pozice. Opět na margin 3,33x. Klient platí veškeré poplatky burzám. I tato možnost je velmi spekulativní a vyžaduje dobrou znalost tradování a obchodování. U této možnosti podléháte danění.

Ve whitepaperu je to napsané lišácky, ale jestli tomu dobře rozumím, tak pokud nebudete včas splácet půjčku v bodě 1 (budou vám automaticky chodit upomínky), Nexo Oracle vezme zamčené krypto a půjčku splatí. Zbytek kryptoměny vám vrátí. Bude se snažit udělat to co nejvýhodněji pro vás i pro Nexo, tzv. win-win. Konkrétní čísla se však neuvádí. Může to být dost výhodné pro Nexo. Jedna z možností, jak splácet, je také poslat a nechat zamknout další kryptoměnu.

Nexo spolupracuje se společností BitGo, která zajišťuje bezpečné uložení vašich kryptoměn. S BitGo spolupracují firmy jako Kraken, CME Group, Pantera Capital, UPbit a další. Spolupráce dává smysl.

Dále Nexo spolupracuje s onfido, které zajišťuje KYC a AML. S onfido spolupracuje například Coinbase, Revolut, Bittrex, HSBC a další.

Technologie

Nexo business model je postavený na nejnovějších technologiích a automatizovaných procesech. Základní částí platformy je Nexo Oracle, což je plně automatizovaný systém zprostředkovávající půjčky. Kolem Nexo Oracle jsou vybudovány subsystémy pro peněženku, monitorování aktuálních cen kryptoměn, analyzování dat (big data a predikování trhu), automatické notifikace (např. automatické poslání upomínky pro včasnou splátku úvěru), dále systém zaměřený přímo na zpracování půjčky a systém na distribuci fondů (např. vyplácení dividend).

Oracle v reálném čase sleduje aktuální kurz, takže může upravit výši půjčky a držených kryptoměn. Pokud potřebujete půjčit určitou částku, na kterou nedosáhnete dnes, můžete spekulovat na růst bitcoinu a půjčit si více třeba za týden.

Oracle zpracovává velké množství dat a používá samo se regulující algoritmy a predikční modely. Na základě toho dokáže dělat přesná rozhodnutí týkajících se třeba výše půjčky.

Jakmile si uživatel vezme půjčku, vytvoří se smart kontrakt, který je uložen v blockchainu. Kryptoměna klienta je bezpečně uložena. Jakmile uživatel splatí půjčku, spustí se daný smart kontrakt, který klientovi odemkne jeho kryptoměnu. Vše je automatizováno.

Nexo by chtělo do budoucna vše postavit na blockchainu. Bohužel ne všechny blockchainy mají smart kontrakty (např. Bitcoin je nemá). Aby toho dosáhly, chtějí uzavřít strategická partnerství s nějakým cross-chain projektem. Ve WP zmiňují Polkadot. Do budoucna tedy bude vše fungovat na blockchainu. Nyní tomu tak pravděpodobně není.

Ve WP se vůbec nepíše, jaký blockchain nyní používají na uložení smart kontraktu s půjčkou. Můj osobní pocit z toho celého je, že Oracle je zkrátka centralizovaná služba s běžnou databází. Na něco se možná použije blockchain. Nexo je ERC20 token, takže ten společně s Ethereem mohou nějak zpracovávat přes smart kontrakt. Bitcoin ne.

Praktický test

Přímo na na webu se píše, že platforma je živá a vybízí k vytvoření účtu. Zkusil jsem a mohu potvrdit. K založení stačilo zadat a ověřit email. Platforma mě dále požádala o vložení BTC, ETH nebo NEXO tokenů. Zkusil jsem tedy něco poslat a byl dále vyzván k základní verifikaci účtu. Stačilo mi zadat telefonní čislo a potvrdit ověřovací kód, který přišel přes SMS. Poté už jsem mohl poslat kryptoměnu do NEXO peněženky a vidět, kolik si mohu okamžitě půjčit.

Při vložení 1 BTC při ceně $7.544 mi platforma nabídla půjčku ve výši $3.980 (což je 52% ceny BTC). Ve finále jsem žádný bitcoin neposlal, takže jsem si nemohl nastavit způsob splácení a neviděl jsem úrok.

Platforma podporuje 2FA. Nastavení mého Google Authenticatoru bylo rychlé bezproblémové.

Ekonomický model

NEXO token splnil požadavky americké SEC. Tohle je celkem důležité, protože minimálně v Americe nemusí mít lidé strach, že bude s tokenem nějaký problém ohledně toho jestli to je či není akcie. Američané mohou NEXO tokeny s klidem nakupovat. Držením tokenu máte zajištěna jistá práva – bude na to dohlížet SEC. V Česku vám asi dohled SEC nic nepřináší, Nexo se ale musí chovat tak, aby s ním SEC neměl problém. Dá se tedy předpokládat, že se Nexo bude chovat podle pravidel. Navíc na Nexo dohlíží úřady EU.

NEXO tokeny zajišťují pasivní příjem, a to až 30% z profitu společnosti.

Držitelé tokenů mají další výhodu v podobě nižšího úrokového procenta u půjček. Je také výhodně Nexo tokeny splácet úvěr.

ICO detaily

ICO skončlo v dubnu 2018 a vybralo 52 000 000 USD. 1 Nexo bylo k mání za 0,1 USD. Účastnit ICO se nemohli pouze občané Číny. Členové AOGaS ZONE se účastnili, token měli za 0,07 USD.

Roadmapa

Q2 2018: Spuštění platformy a umožnění vzít si půjčku. V červnu by chtěli spustit Nexo platební karty.
Q3 2018: Chtějí přidat další kryptoměny, za které si půjde půjčit. Dále by rádi přidali podporu pro JPY. Budou pracovat na automatizaci KYC/AML. Dále budou pracovat na mobilní Nexo peněžence.
Q4 2018: Chtějí zvýšit limit pro maximální půjčku. Bude další airdrop.
Q1 2019: Chtějí dodat enterprise API. Opět zvýšit maximální výši pro půjčku.

White paper

WP je napsaný formou připomínající propagační leták. Některé věci se tam stále opakují. Například to, že mají 10letou praxi v oboru. WP rozebírá hlavně business model a průzkum trhu. Detailů tam je celkem dost a vše je dobře vysvětleno – až na jednu výjimku: je tam málo informací o Nexo Oracle a blockchainu. Chybí tam informace o tom, jak moc je či není Oracle decentralizovaný. Je tam jen náznak budoucího vývoje směrem k blockchainu. Současný stav tam popsaný není a cítím z toho záměr.

Hned v úvodu WP je napsáno že jsou první platformou svého druhu, čímž přehlížejí starší projekty SALT a ETHLend. SALT platforma byla spuštěná někdy na konci roku 2017. Je však možné, že tím myslí první, která okamžitě půjčí fiat – může za tím být marketing.

Tým

Za Nexo stojí společnost Credissimo – ta získala ocenění za inovativní přístup a kvalitu služeb. Odborníky na finance Nexo rozhodně zajištěné. Platforma aktuálně funguje.

V týmu jsem našel jediného blockchain vývojáře jménem Plamen Todorov, který má údajně s blockchainem zkušenosti od roku 2012. Pokud chtějí psát smart kontrakty v existujících blockchainech, tak to bude stačit. Pokud chtějí budovat vlastní blockchain, chtělo by to nabrat další lidi.

Celkově tým na oficiálních stránkách čítá 15 velmi zkušených lidí. Zde žádné výhrady.

Poradci jsou například lidé z TechCrunch (Michael Arrington) a Polymath (Trevor Koverko – tento projekt chce tokenizovat assety, s čímž chce do budoucna Nexo také operovat).

GitHub

Na oficiálních stránkách proklik na GitHub není. Google našel jen projekt na smart kontrakty k Nexo tokenům. Vzhledem k tomu, že platforma funguje, není životně důležité GitHub vidět.

Myšlenky a názory

Pokud butete chtít jít z krypta do fiatu, musíte to udělat nějak tajně nebo zdanit příjem. Nexo nabízí cash a možnost krypto stále vlastnit. Přitom není potřeba danit, neboť si jen půjčujete fiat a kryptoměna je použitá jen jako zástava. Pro hodně lidí bude výhodné si stále dokola půjčovat.

Business s půjčováním peněz se odhaduje na skoro 50 trilionů v roce 2019. Podílet se na tomhle alespoň jedním procentem je velký business.

Pro cross-chain řešení sáhli po projektu Polkadot. Osobně tenhle projekt považuji za překonaný a možná i mrtvý. Myslím, že existují vyspělejší projekty. Mám z toho pocit, že to zatím Nexo tým moc nezkoumal.

Nexo plánuje několik airdrop kampaní. Přesné podmínky budou specifikovány a včas komunikovány. Další způsob jak šířit povědomí o Nexo budou doporučující programy, tzv. referrals.

Za projektem stojí Bulhaři, kteří jsou známí podvody a spekulacemi. Není to nic proti projektu samotnému. Jen bych byl klidnější, kdyby to byl třeba německý či švýcarský projekt.

Na internetu jsem našel poznámku, že může být problém se zalistováním tokenu na větší burzy, protože Nexo token je to v podstatě akcie. Aktuálně není Nexo na větších burzách.

Mrzí mě, že WP mlží a neprozrazuje detaily ohledně toho, jak funguje Oracle. Pravděpodobně to není decentralizovaná platforma. Komentáře na internetu hovoří o Nexu jako centralizovaném řešení. Otázka je, nakolik to investorovi vadí. Burza Binance také není decentralizavaná a investice se dlouhodobě vyplácí. ETHLend je decentralizovaný a není zatím tak daleko jako Nexo, co se týče rychlosti půjčky.

Nexo platforma funguje a UI je velice povedené a uživatelsky příjemné. Když bych si aktuálně potřeboval půjčit, asi bych k tomu použil Nexo už kvůli rychlosti. V celém kryptu je čas důležitý. Týden může znamenat výkyv bitcoinu klidně o $1000. Nexo má oproti konkurenci výhodu, že dokáže sjednat půjčku okamžitě.

Našel jsem informaci, že Nexo plánuje koupit menší banky. Našel jsem v debatách po internetu, že aktuálně může mít Nexo problém s investory a že nemusí mít vždy dostatek kapitálu na půjčení.

Líbí se mi, že je Nexo akcie s nárokem na 30% podíl ze zisku a že to potvrdil americký SEC (U.S. Securities and Exchange Commission). Co se týče ověření, tohoto faktu našel jsem tuto žádost na stránkách sec.gov. Údajně jde jen o nějakou základní žádost ohledně povolení uspořádat ICO pro americké občany. Prý to mají i jiné projekty, jen to nepoužívají pro svůj marketing. Potvrzení na https://www.sec.gov/…/000173209…/xslFormDX01/primary_doc.xml

Více o NEXO tokenu se můžete dozvědět na https://nexo.io/assets/downloads/NEXO-Token-Terms.pdf

Závěr

Týmu AOGaS ZONE se Nexo vedle podobných a výše zmiňovaných měn jeví jako současný favorit na půjčky. Investici doporučujeme zvážit, pokud v něm již členové nejsou od ICO. Aktuálně připravujeme s NEXO týmem interview, resp. upřesnění některých otazníků, které se v posledních týdnech (i při psaní recenze) vynořily.

Líbí se Vám takové komplexní analýzy? Připojte se k AOGaS ZONE.

Napsat komentář