NEXO – revoluce v půjčkách? (1. část)

NEXO – tento nový projekt před nedávnem ohlásil jak soukromý, tak veřejný předprodej svých tokenů a na sociálních sítích jsme byli svědky obrovského zájmu investorů. To vedlo k prodeji všech tokenů již v soukromém předprodeji (limitovaném minimální výší investice), a tedy zrušení veřejného předprodeje, což spoustu investorů zklamalo. Proč ale tak velký hype vznikl? Jaká je za projektem myšlenka? A jaké mají výsledky? Pojďme na to mrknout!

O čem je projekt NEXO?

NEXO je platforma, která umožňuje vzít si půjčku ve fiat měně a krýt ji svými kryptoměnami. Celý proces probíhá tak, že pokud si chcete půjčit peníze přes NEXO platformu, pošlete nejprve kryptoměny do NEXO peněženky. Oracle (což je hlavní technologická součást projektu) na základě průměrné ceny kryptoměny automaticky vypočítá hodnotu portfolia ve fiat měně, což bude částka, kterou si můžete půjčit. Pokud ji odsouhlasíte, máte peníze okamžitě připravené pro výběr skrze bankovní převod, nebo NEXO kreditní kartu.

Samozřejmě pokud potřebujete fiat peníze, máte i druhou možnost: prodat kryptoměny na směnárně. NEXO ale oproti tomu přináší řadu výhod, zde jsou nejdůležitější z nich:

  • Fiat dostanete instantně – pokud byste chtěli dostat peníze ze směnárny na účet, může to trvat i několik dní. NEXO oproti tomu zpřístupní Vaše peníze během pár minut.
  • Neztrácíte zisky – Pokud prodáte kryptoměny na směnárně a jejich cena vyroste, přijdete o profit. Při použití nexo platformy ale peníze neprodáváte, jsou jen uzamčené. Po splacení půjčky tedy dostanete své portfolio zpět, včetně potenciálního profitu.
  • Nemusíte danit – pokud prodáte své kryptoměny na burze, vztahuje se na Vás povinnost danit zisky. Pokud je ale použijete jen jako prostředek ke krytí půjčky, nic danit nemusíte, protože jste nic neprodali.

Kdo stojí za projektem?

Tým a poradci projektu jsou nedílnou součástí úspěchu. To, co je napsané na webových stránkách je pouze slib, ale jestli jej dodrží a platforma začne fungovat podle toho, co říká jejich roadmap, záleží pouze na lidech, kteří celý projekt řídí . Kdo tedy stojí za projektem?

 

NEXO je založené týmem, který od roku 2007 provozuje firmu Credissimo. Tato firma je úspěšným hráčem na poli online půjček, pro NEXO tedy mohou být jejich dlouholeté zkušenosti velkým plusem.

Co se týče poradců projektu, tak zde vidíme obrovské autority jako Michael Arrington (zakladatel TechCrunch), nebo Trevor Koverko (zakladatel Polymath).

Díky tomuto týmu jsem přesvědčený, že další vývoj celé platformy je ve velmi dobrých rukou.

Jaká je funkce kryptoměny NEXO?

Použití pro samotnou kryptoměnu jsou tyto 3 hlavní:

  • Kryptoměna NEXO bude jedna z možností, jak zaplatit Vaši půjčku na NEXO platformě. při použití jejich tokenu navíc získáváte slevu na úrocích
  • Čím více mincí držíte v NEXO peněžence, tím větší půjčku můžete získat
  • Dividendy – pro držitele NEXO tokenů je měsíčně rozdělována dividenda 30% čistého zisku společnosti, což by při růstu počtu zákazníků mohl být v budoucnu opravdu pěkný pasivní příjem.

Je NEXO první projekt s touto vizí?

Jednoduše řečeno, není. Na trhu jsou velmi podobné projekty jako například SALT lending, nebo ETHlend.

Nexo proti nim má ale několik technologických výhod. Hlavní plus vidím v rychlosti – zatímco například SALT kontroluje všechny žádosti o půjčky ručně (což může zabrat věčnost), nexo používá Oracle, který vyřídí vše automaticky a v řádu minut.

Další velké pozitivum jsou již zmíněné dividendy, které budou velké lákadlo investorů do projektu.

Poslední obrovská výhoda spočívá v možnostech splácení půjčky. Zatímco SALT podporuje pouze fiat (USD), zde můžete použít kromě fiat měn (USD, EUR, YEN) také kryptoměny jako BTC, ETH a NEXO. Platformu tedy může využít daleko širší spektrum potenciálních zákazníků.

 

Co přijde v budoucnu?

Myslím si, že myšlenka je opravdu krásná, ale to, o co tu jde je především výsledek. Zatím plní to, co podle svojí roadmapy slíbili, ale jsme stále na začátku.  Půjčky fungují jen v opravdových základech a musíme se posunout dál.

Jako další důležité milníky vidím:

  • Vydání kreditní karty Nexo. Tato služba by měla být spuštěna v červenci 2018.
  • Oslovení japonského trhu pomocí přidání metody platby – japonského Yenu. Toto by mělo proběhnout ve 3. kvartálu tohoto roku
  • Mobilní peněženka, opět Q3
  • Affiliate program v tomtéž časovém úseku

Závěr

V poslední době se v kryptoměnovém světě potýkáme s jedním zásadním problémem: projekty slíbí ve whitepaperu nádherný produkt ale nakonec své slovo nezvládnou dodržet. Vzhledem ke zkušenému týmu a silným poradcům si myslím, že projekt NEXO by neměl být jedním z nich.

Systém práce je o generaci dále, než jejich konkurence a během fáze předprodeje jsme viděli, že i marketingový tým zvládá svoji práci na výbornou. S vývojem se drží roadmapy, nebo jsou dokonce o něco dále.

Pokud to takto zůstane, měli bychom již do konce roku vidět znatelné výsledky a plně funkční platformu. Podle mého názoru může být NEXO velmi zajímavý projekt jak na investice, tak i na samotné použití.

 

V další části se ve spolupráci s AOGaS ZONE, kde před dvěma měsíci probíhala společná investice do ICO v pre-sale fázi, podíváme na NEXO podrobněji.

Napsat komentář