Ripple – Proč bychom se o něj (ne)měli zajímat?

Během posledních dní vídám pořád a pořád dokola, že kryptoměny Ripple a Bitcoin Cash si vůbec nezaslouží být na trhu, jsou to strašné kryptoměny a nestojí za to do nich investovat, protože celý hype kolem nich je vytvořený pouze marketingem.

Myslím si, že takovýto názor může být lehce zavádějící a hodně ovlivňuje nováčky v kryptoměnách, kteří je potom jen přebírají, aniž by znali fundamentální fakta. Proto jsem se rozhodl je postupně objektivně rozebrat. V dnešním článku se podíváme na Ripple.

Co je to Ripple?

Ripple je další z kryptoměn, která se zaměřuje především na trh rychlých plateb. Jeho produkt tedy je bezpečné a rychlé převedení téměř jakékoliv částky za co nejkratší čas. Jak dlouho to tak trvá? Průměrně 4 vteřiny. Pokud si to srovnáme s Litecoinem, který je považovaný za krále na poli platebních coinů, tak je Ripple 45x rychlejší. 

Ripple zároveň není žádná novinka, která by zažívala dočasný hype. Jeho nápad prý vznikl ještě dlouho před Bitcoinem, v roce 2004. Jako kryptoměna ale začal na trhu působit až v roce 2012.

Samozřejmě rychlost transakce není to nejzásadnější a jsou tu i rychlejší kryptoměny. Co tedy stojí za tím, že je Ripple stabilně na třetí příčce dle velikosti tržní kapitalizace a mnoho lidí o něm tvrdí, že je to jedna z kryptoměn s největším potenciálem?

Chcete dostávat další novinky čerstvé, hned po zveřejnění? Sledujte nás na facebooku, nebo telegramu!

Fundamenty za kryptoměnou Ripple

Za Ripplem je jeden obrovský fundament: Ripple má fungující produkt. Dle mého názoru je to kryptoměna, která se zatím nejlépe adaptovala do “běžného” světa a nadále pokračuje. Ripple se totiž zaměřil na niku na trhu transakcí – bankovní transakce. Když mezi sebou banky běžně převádí peníze, trvá to řádově dny. Platební síť Ripple jim dovoluje udělat takovouto transakci v řádu vteřn.

Není tedy divu, že banky začaly takovou možnost adaptovat. Dnes s Ripplem spolupracuje přes 100 finančních institucí po celém světě. Nedávno dokonce Western Union, gigant na trhu zahraničních plateb, potvrdila, že testuje používání Ripplu na své transakce. Dokonce i jsme před několika dny zaslechli o partnerství Applu a Ripplu.

Zkátka je to velký projekt. A s každou další novinkou o Ripplu získávají investoři větší důvěru v tuto kryptoměnu, a zvyšuje se tok investic. To samozřejmě zvyšuje cenu coinu.

Proč je Ripple tak kontroverzní?

Slýcháme hodně názorů o tom, že Ripple je “není kryptoměna”. Lidé, kteří toto říkají mají do určité míry pravdu. Kryptoměny jsou decentralizované, tedy nezávislé na jednom člověkovi/ společnosti). Toto Ripple jednoduše nesplňuje.

Abychom to objasnili, celkem bylo vytvořeno 100 miliard mincí, z čehož společnost RipplePay dodnes drží přes 60% a podle plánu uvolňuje do oběhu další po dávkách 1 miliardu mincí za měsíc.

Velká část kontroverze je tedy způsobená tím, že tato společnost “kontroluje” přítok nových mincí a pokud by se například rozhodla uvolnit najednou větší množství, nebo dokonce všechny mince, srazilo by to cenu této kryptoměny úplně na dno. Je to tedy něco podobného jako centrální banka ve světě fiat peněz – jen úzká skupina lidí rozhoduje o tom, jaká bude inflace a držitelé peněz s tím nemohou nic dělat. Proti tomuto jde celá myšlenka kryptoměn, proto RIpple nepovažujeme za kryptoměnu v pravém slova smyslu.

 

Můj osobní názor na Ripple

Ripple může být nebezpečná investice, ale jak to už známe, čím větší riziko, tím větší potenciální zisk. Musíme si ale uvědomit, že společnost RipplePay postupně odprodává mince a z toho pramení její zisk. Jejich záměr tedy musí být, aby byla cena za jednotku co možná nejvyšší. Tím zvýší svůj vlastní profit. Takže v čistě spokulačním smyslu nevidím důvod, proč  bych se měl zaobírat tím, jestli to je 100% kryptoměna nebo ne, ale raději se jednoduše svezu na vlně růstu. Samozřejmě nedávám do Ripplu velké % svého dlouhodobého portfolia. Něco kolem 5% by mělo být adekvátní.

Chtěli byste článek o nějakém konkrétním altcoinu? Napište nám do komentářů!

Chcete dostávat další novinky čerstvé, hned po zveřejnění? Sledujte nás na facebooku, nebo telegramu!

Napsat komentář