Technická analýza je k ničemu! Pro většinu…

Ano, na této stránce je tak 80% obsahu technická analýza. Právě jsme spustili kurz, který se zabývá tvorbou technické analýzy a tradingem. A přesto tvrdím, že technická analýza pro naprostou většinu lidí úplně k ničemu.

 

Dnes mi přišla otázka, jestli neuvažuju o tom spustit vlastní placenou sekci, ve které bych dával tradingové signály, nebo technické analýzy a další obsah. Podobných zpráv mi za poslední dobu přišlo víc, a tak jsem se rozhodl shrnout svůj pohled na věc a důvody proč si myslím, že další skupina, která dává trade signály, je to poslední, co potřebujeme.

Lidé milují placené skupiny, které jim dávají rady kdy nakoupit a kdy prodat. Tahle skupina zrovna ve statistikách uvádí 150% zhodnocení za měsíc. A tahle 170, tak ta je ještě lepší! 

Ale asi sami dobře víte, že tohle je tak pěkné jenom na papíře. Praxe je trošku jiná. Placené skupiny nejsou easy money. Ale jak je to možné? Pokud dali členům přesný vstup, stoploss i take profit, jak je možné, že statistika je +150%, ale členové jsou ztrátoví?!

Chybu nehledejte u vedení skupiny (většinou). Jestli jste doufali, že tohle bude hate takových skupin, tak ani náhodou. Některé naopak odvádí velmi dobrou práci.

Buďme upřímní – chyba je na straně tradera, který není schopný to zobchodovat. Buď vstoupí pozdě, nebo do tradu vůbec nevstoupí. A pokud vstoupí zavčas, tak se zděsí, že je pár % v mínusu a emocionálně uzavře pozici ještě než dojde na SL, ikdyž se trh stále může otočit. No a to kde zrovna vydrží až do konce jsou zrovna ty ztrátové.

Problém je jednoduchý – tento trader očekával, že to bude jednoduché a nebude vůbec muset používat svoji vlastní hlavu. V tom se ale spletl. I pokud obchodujete signály, které Vám dává osoba se sebelepšími výsledky, vždy budete potřebovat disciplínu a základní povědomí o trzích. A většina lidí v kryptoměnách nemá ani jedno z toho.

S technickými analýzami je to ještě horší – tam už musíte zapojit mozek a svoje znalosti mnohem víc. A pokud znalosti chybí, potom vnímáte užitečnost každé technické analýzy asi jako “půjde to nahoru nebo dolů”. O tom je škoda mluvit.

Takže z mého pohledu není problémem dnešních dní nedostatek lidí, kteří by tvořili kvalitní technické analýzy, nebo signály k tradingu. Problémem je, že těmto informacím málokdo rozumí a umí využít plný potenciál.

Proto to, co považuju za svůj hlavní přínos pro českou a slovenskou komunitu není zveřejnit další zaručené tipy co nakoupit, ale pomoct ostatním využít všechny volně (nebo i placeně) dostupné informace s plným potenciálem. A v konečném důsledku třeba i naučit se nacházet příležitosti v trhu samostatně, nebo dokonce začít tvořit kvalitní obsah pro další lidi. To je podle mého názoru to, co naše komunita opravdu potřebuje.

Právě proto jsem si dal tolik záležet na online kurzu tradingu, kde se všechno hezky od základů učíme. Pokud si ním projdete, tak byste měli mít dostatek vzdělání na to, abyste dokázali uvažovat v trhu samostatně a zároveň všechny informace vstřebávat na maximum.

Je mi jasné, že naprostá většina lidí to přejde. Jsme z roku 2017 zvyklí, že v kryptoměnách se vydělává lehce a není potřeba nic speciálního umět, jenom aby cena rostla.

Ti méně přizpůsobiví jsou líní se cokoliv učit, protože dřív to přece bylo jednodušší a snad zase bude. Nechci být negativní, také bych byl rád, kdyby zase přišly 1000 násobné nárůsty hodnoty a vydělávání peněz bez práce. Ale já a další přizpůsobiví lidé chceme být připravení i na to, že nás třeba čeká další několikaroční bear market. Chceme se naučit vydělávat v jakékoli situaci trhu.

Ve které skupině jste Vy?

Pokud se chcete přidat do kurzu, stále je to možné na této stránce.

 

 

Napsat komentář