Je Ethereum opravdu odsouzeno k zániku?

V tomto článku bych se chtěl věnovat Ethereu, na které se z určitých důvodů v poslední době snáší kritika. Nebudu chodit horké kaše – Ethereum je podle mého názoru nastavené na růst jak technicky, tak fundamentálně. Nemluvím o růstu v rámci pár hodin, nebo pár dní. Mluvím o dalším několikatýdenním bullrunu, nebo dokonce obrátce trhu. Abych byl upřímný, vidím tu potenciál naprostého dna mnohem vyšší, než u BTC. Neříkám, že se trh obrátí hned, protože tu máme shortovací mánii, takže může chvíli trvat, než si tito tradeři uvědomí v jakém stavu trh opravdu je a jak nesmyslné je ho aktuálně shortovat.

Pojďme ale na to proč očekávám růst a začneme s tím, proč je ETH fundamentálně v buy zóně. Úplně totiž slyším, jak spousta z Vás říká, že Ethereum je vytěžené, mineři budou dostávat menší odměny, Vitalik mluví o kolapsu měny a ještě k tomu je to zastaralá technologie, která je špatně škálovatelná a máme nové, lepší coiny. Tak proč mluvím o dobrých fundamentech?

Protože tohle jsou informace, které nám média za poslední týdny vtlačila do hlavy. Uvědomte si, že ještě před měsícem se o ETH mluvilo jako o nejlepší investici hned po Bitcoinu, těšili jsme se na Casper, přicházely novinky o ETH Futures a tak dále. Pokud chcete být v obraze, tak to jednoduše všechno ignorujte.

Jako vždy je pravda někde uprostřed. Ethereum není supercoin. Má svoje problémy, ale to má každá kryptoměna, jde jen o to, že se teď o problémech Etherea více mluví. Vysvětlil bych to asi tak, že pokud přijde takto nahuštěný FUD na daný coin, tak tradeři prodávají, tlačí kvůli “novinkám” cenu dolů a kryptoměna je fundamentálně přeprodaná.

Ještě k tomu pokud sledujete trh trošku objektivně, zjistíte, že spousta těchto zpráv je upravená, aby to vyhovovalo záměru. Dejme si příklad – asi většina z Vás ví, že Vitalik Buterin prohlásil, že už v kryptoměnách nezažijeme takový BOOM, na jaký jsme byli zvyklí. Některá média to dokonce přebrala tak, že kryptoměny “nemají místo pro růst ceny”.

To, co ve skutečnosti řekl je, že kryptoměny už nejspíš neudělají 1000x násrůsty (tedy 100 000%). Kdyby se to mělo stát, znamenalo by to 1000 násobek aktuálního market capu, a to by odpovídalo 200 bilionům USD, tedy asi 250 násobek prosincového ATH. Pokud bychom se bavili konrétně o ETH, tak vlastně Vitalik řekl, že neuvidíme cenu  170 000 USD/ETH.

Vidíte v tom rozdíl oproti informaci, že kryptoměny nemají místo růst?

To by tedy bylo asi všechno k fundamentálnímu zajištění Etherea – na negativní zprávy se dívám jako na nástroj, který posouvá cenu dolů pro vytvoření dobré nákupky. Pojďme se tedy podívat na techniku.

Naprosté základy, které vidíte na následujícím grafu jsou, že z týdenního hlediska:

  1. Tvoříme lehké falling wedge – v něm je ale místa dost pro další poteniální pokles velmi hluboko, takže toto nepovažuji za směrodatný ukazatel.
  2. Od svého ATH ztratilo 88% a od poslední pumpy v dubnu 80% hodnoty. Od té doby jsme neměli žádnou větší korekci nahoru.
  3. Na oscilátorech Stochastic a RSI jsme v tak přeprodané zóně, v jaké Ethereum ještě nikdy nebylo. V celé historii máme jen dva příklady, kdy bylo podobně nízko, a to jednak konec roku 2016 (pád ceny z 22 na 6 USD) Velmi krátce poté začala cena pumpovat a skončila až na 400 USD. Duhý příklad je ze začátku dubna tohoto roku, po kterém přišla pumpa o asi 150%. Jak vidíte, výsledky mohou být různé, nicméně jsou pozitivní.  Je to právě proto, že velryby jednoduše vyhledávají podhodnocené produkty. Tím Ethereum rozhodně je. Musíte ale brát v potaz, že jsme na týdenním grafu, výsledek tedy bude chvíli trvat. 
  4. Nyní jsme na ceně 170 USD/ETH. Na těchto hodnotách jsme byli naposledy v půlce července 2017. Poté vzniklo low na 140 USD a přesně odtud začal velký run nahoru na 1400 dolarů.

 

Co bych ještě chtěl zmínit jsou rozhodně short a long pozice na Bitfinexu. Asi bychom čekali, že s postupem ceny dolů bude přibývat shortů a ubývat longů. Sice je to nelogické, ale většina retail traderů takto hloupě funguje.

Shorty nám tedy opravdu tvoří ATH s aktuální hodnotou kolem 244 000 ETH. Longy nám ale dosahují také úrovně předchozího ATH s hodnotou 346 000 USD. Tolik long pozic bylo otevřených použe v listopadu 2017! Celkově tedy ikdyž máme velmi nízkou cenu ETH, vidíme, že spekulanti o něj stále zájem mají, a to větší než kdy dřív. Máme longy i shorty na ATH. Některou stranu tedy trh bude muset vypláchnout. Kdo myslíte, že to bude po takovém sešupu dolů? Sázím na to, že shortaře to bude hodně bolet a longy půjdou během dalšího měsíce na ATH. Ale hlavně, pokud dojde s masivnímu uzavírání short pozic na SL, uvidíme rychlou a velkou pumpu.

 

Osobně mám velkou část z trading prostředků v long pozicích. Během týdne se pokusím zpracovat informace o tom v jakých coinech a z jakého důvodu, tak nezapomeňte sledovat Telegram, nebo Facebook 🙂

 

KAM DÁL?

Přihlašte se k odběru novinek na Telegramu, nebo Facebooku

Podívejte se na podrobnosti k online kurzu tradingu

Minulá dlouhodobá analýza na Stellar

Přispějte nám na rozvoj stránky

 

 

 

 

1 komentář: „Je Ethereum opravdu odsouzeno k zániku?

  1. Díky za článek, člověka to vždycky uklidní, když místo traumatizujících novinových článku konečně čte (jak je na tomto webu zvykem) rozumný, nezkreslený názor, založený na faktech a ujistí se, že jeho vlastní myšlenky nejsou až tak mimo. Díky za Vaši práci.

Napsat komentář