ICO týdne: Trusted Cars

Na jaký problém reaguje?

Trusted Cars je Německá společnost, která se zabývá online prodejem nových i ojetých aut. Vzhledem k tomu, že jsou z oboru, tak si jsou vědomí jednoho zásadního problému – dealeři aut běžně čekají na prodej auta kolem 100 – 150 dní. Každý den mají výdaje asi 15 USD na každé auto, což jsou pro ně velké pasivní ztráty.

 

Myšlenka projektu

ICO Trusted Cars reaguje na tento problém tím způsobem, že lidem umožňuje pronajmout si tato skladová auta (jak nová, tak ojetá). Tento pronájem by měl být levnější než konkurence (Car2Go, ZipCar). Tyto konkurenční společnosti většinou fungují tím způsobem, že spojují majitele aut a lidi, kteří si chtějí auto pronajmout. Jako majitelé auta ale nechete pronajímat své nové auto, takže většina takovýchto nabízených aut jsou stará vozidla. Navíc výběr je omezený tím, jaká auta zrovna kdo nabídne. Tím, že Trusted Cars spojí lidi přímo s dealery zajistí hlavní konkurenční výhodu – tedy široký výběr kvalitních vozů.

Výhoda pro dealery je zcela jasná – místo výdajů na skladování vozu jim budou plynout přijmy z pronájmu.

 

Jak to funguje?

Trusted Cars bude mobilní aplikace, přes kterou si můžete vybrat auto, zobrazit cenu a podmínky a podespat smlouvu. Cena, kterou v aplikaci uvidíte, je konečná a o nic se nenavyšuje. Je v ní tedy jak platba dealerovi, pojištění, asistence při nehodě a tak podobně. Platby budou probíhat týdně a to po takovou dobu, jak dlouho budete sami chtít. Zároveň je zde možnost si auto kdykoli vyměnit. Tuto službu asi typicky využijí zákazníci, kteří uvažují nad koupí auta, ale mají několik favoritů a chtějí si každé z nich pořádně vyzkoušet.
Týdenní zapůjčení auta může být také zajímavé pro ty, kteří si chtějí koupit dané ojeté auto, ale nejsou si jistí, zda je motoricky vše v pořádku. Mohou si je tedy za menší poplatek na týden vyzkoušet a následně se rozhodnout.

 

Funkce Tokenu

Token ponese název FLEX a bude mít primárně tyto 3 funkce:

  • Jedna z možností, jak mohou zákazníci zaplatit za pronájem vozidla.
  • Dealeři budou platit pravidelný poplatek za zalistování jejich firmy v aplikaci
  • Dealeři mohou zviditelnit svůj inzerát za poplatek

Monetizace projektu

Přijmy společnosti  budou jednak dané % za každou uskutečněnou transakci přes jejich aplikaci a poté z poplatků dealerů aut za používání aplikace a poplatků za zvýraznění inzerátu, nebo další reklamy.

 

Názor

Na projektu se mi hodně líbí její reálný základ ve fungující firmě. Vzhledem k tomu, že se pohybují v této branži, tak jednak mají kontakty, ale hlavně také vědí, že problém dealerů aut zde opravdu je a chtějí ho řešit velmi zajímavou cestou. S touto myšlenkou jsou první na trhu a potenciální trh je obrovský po celém světě.

Naproti tomu vidím jeden zásadní problém: je známá věc, že jakmile jednou nové auto opustí brány autosalonu, tak ztrácí něco kolem 20-30% své hodnoty. Jednoduše proto, že se nemůže pyšnit tím, že v něm ještě nikdo nejel. A také nevíme, jak se k němu předchozí majitel choval. Pokud by dealeři půjčovali nová auta, pak by tratili na ceně při jejich prodeji. To mě vede k závěru, že nejspíš stejně naprostá většina půjčovaných aut budou ojetiny.

To ale vůbec nevadí a naopak si umím představit, že dealeři začnou s čím dál větším procentem aut přecházet právě na trh tvořený Trusted Cars, případně vznikajícími konkurenty. S novými trendy jako je například digitální nomádství stejně upadá zájem o vlastnění auta, ale lidé si jej raději pronajmou na dobu, kterou nezbytně potřebují.

 

ICO detaily

Celkový počet mincí: 800 milionů

Počet mincí uvolněný pro ICO: 65%

Cena mince: 0.07 €

Aktuální bonus k nákupu: 30%

Pokud se rozhodnete investovat do Trusted Cars, můžete tokeny koupit zde a podpořit tím Blockspace 🙂

 

 

 

 

Napsat komentář