Money management pro hodlery

V tradingu je money management jedním z hlavních faktorů úspěchu a neúspěchu. Pokud obchodník nedokáže zvládat své obchody a otevírá je s více než 10% svého účtu, pak může vytvořit velký zisk, anebo také velkou ztrátu.
Mluvím z vlastní zkušenosti. Vím, že tohle je moje slabina. Často mám pocit, že tentokrát je to jasné jako facka, tak otevřu větší pozici, než bych měl a než jaká je moje strategie. Pokud se trh potom obrátí proti mě, zavírat tak velkou pozici bolí.

Málokdo ale mluví o tom, že i hodleři by měli mít svůj money management. Dokonce si myslím, že u nich je to snad ještě daleko důležitější, než u traderů. Spousta z vás totiž nakupuje kryptoměny za všechny peníze, které má bokem. Opět, byl to i můj případ.

Pokud trh klesne, snažíte se ještě dokoupit, někteří si dokonce půjčují peníze, aby s nimi mohli nakoupit kryptoměny. Protože přece průměrujete cenu a připravujete se na ten bullrun, že?

Funguje to na tom samém principu, jako u traderů – máte pocit, že čím víc do toho dáte, tím víc můžete získat. To, že můžete i víc ztratit, jde bokem.

 

Lidé totiž fungují vždy stejně – pokud se v nás svádí boj chamtivosti a strachu, chamtivost většinou vyhraje. Chceme mít víc Bitcoinů, víc mincí, abychom mohli mít za týden, měsíc, nebo rok víc peněz. Abychom nemuseli chodit do práce a abychom si mohli konečně koupit to lambo a krásnou vilu u pláže. Myslím si, že rok 2018 byl pro všechny dobrým ponaučením, že ani kryptoměny nejsou žádné get rich quick scheme.

 

Pokud cena Bitcoinu klesne na polovinu, tak se snažíme ještě dokoupit, protože získáme dvojnásobný počet mincí, než předtím. To je přece nabídka, která se neodmítá. A když potom znovu klesne o 50%, vytáhneme někde z hloubi účtu ještě pár tisíc a znovu dokupujeme.

Zamyslete se ale prosím nad tím, jestli dokážete unést i scénář, kdy cena BTC a všech kryptoměn velmi drasticky spadne. Neříkám, že je to pravděpodobné, ale zkuste zastavit ten hlas ve Vaší hlavě. Hlas, který říká, že je jedno, kolik teď stojí Bitcoin, ale stejně za pár let musí jít na 50 000 USD.

Tuto teorii teď neberte v potaz a zamyslete se, jak byste se cítili, kdybyste to všechno ztratili. Probudíte se a máte na své peněžence 1 BTC, který se obchoduje za 50 USD. Jak se cítíte?

 

Hodleři s touto variantou vždy musí počítat. Kryptoměny prakticky nemají žádnou historii, ve které bychom mohli doopravdy vidět nějaké dlouhodobé cykly. Zároveň je to velmi kontroverzní investice. Většina předních ekonomů naprosto odmítá, že by myšlenka kryptoměn byla jakkoliv přínosná pro svět.

Pokud jednáte podle své strategie a předem počítáte se scénářem, že můžete i o všechno přijít, je to v pořádku.

Ale pokud jste celou dobu jednali emocionálně a nakupovali jste za všechny peníze, které jste měli, pak toho asi hodně litujete. Dříve jste si tvořili úspory, a ty jsou teď pryč. Nezbývá nic jiného, než doufat v to, že ten bullrun opravdu přijde, a tak o tom každého přesvědčujete. Přesně tímto se neustále udržuje nálada, že bullrun už je za rohem. Protože lidé, kteří hodně ztratili, se snaží přesvědčit ostatní, že tohle už je dno.

 

Jako zářný příklad přesně takového přemýšlení je Mike Novogratz. Je to vlivná osobnost, která neustále vystupuje v médiích a již od začátku dubna tvrdí, že tentokrát to již bylo dno. A mezitím jeho fond (Galaxy Digital LP) tvoří průměrné ztráty 15 milionů USD měsíčně. To je nějakých 500 000 dolarů každý den od začátku roku.

Nechci tím kritizovat jeho názor, nikdo nemohl předvídat takový výplach. Ale vzhledem k vývoji na trhu to vypadá spíš tak, že chce skrze svůj vliv manipulovat masy lidí k nákupu, aby dosáhl vlastních cílů a jeho firma prosperovala. Díky takovýmto lidem se na trhu celý rok drží optimistická atmosféra a spousta lidí prodělává, protože neumí zvládat své peníze, a tak nakupují za všechno co mají, protože “XY to řekl”.

 

Proto bych chtěl apelovat na všechny hodlery – diverzifikujte svoje investiční portfolio. A tím nemyslím, abyste do kryptoměnového portfolia přidali ještě 10 dalších coinů, ale abyste se zajímali i o jiné trhy. V průběhu prosince / začátkem ledna bych na téma investic do tradičních trhů chtěl zveřejnit celý e-book, který Vám pomůže rozhodnout se, jaké trhy je nyní zajímavé sledovat a jestli kryptoměny jsou opravdu něčím, do čeho chcete dávat všechny svoje úspory.

 

Koneckonců i samotný trading je diverzifikace portfolia, protože můžete vydělávat (nebo prodělávat)  jak na propadech, tak na růstu. To záleží na vaší šikovnosti. Kvůli tomu jsem také připravil kurz tradingu, do kterého se můžete zaregistrovat a naučit se zhodnocovat své peníze v jakémkoli stavu trhu.

 

Na diverzifikaci záleží. Opět to ale může skončit tak, že naskočíte do další bubliny, na které budete ztrácet peníze. Všechno záleží na informacích, které máte, a na Vašem vzdělání ve světě financí. To je přesně důvod, proč připravuji nový e-book ohledně ekonomických cyklů, a jak na nich v dalších letech vydělat. Pokud se o tom chcete dozvědět víc informací, tak klikněte zde.

Ať tak, nebo tak, mít všechny úspory v kryptoměnách je hloupost. Buď se stanete extrémně bohatými, nebo naprostými chudáky. A vzhledem k tomu, že investovat co nejvíce peněz do kryptoměn je rozšířené především mezi začátečníky, můžeme odhadnout, jak to dopadne.

 

Napsat komentář