Kryptoměny a akcie – Fakt spolu korelují?

Co je korelace na trzích? 

Znamená to, že se dva trhy pohybují podobným způsobem – pokud se zvedá jeden, je pravděpodobné, že se zvedá i druhý. A naopak. Samozřejmě to nemusí znamenat, že jeden na druhém závisí…ale i tak se pohybují stejným způsobem.

Příklad korelace? 

Nemusíme chodit daleko – jednotlivá kryptoaktiva se hýbou podobně – když roste Bitcoin, často rostou i ostatní coiny. To stejné během pádu. Mají tedy vysokou míru korelace – ale samozřejmě se nehýbou stejně. 

Podle toho, jak moc kopírují Bitcoin, se bavíme o míře. Ta je daná v indexovém tvaru, tedy

  • 1 = 100% korelace (hýbe se úplně stejně)
  • 0,85 = 85% – naprostá majorita pohybů je stejných.
  • 0,5 = 50% – polovina pohybů je stejných.
  • 0 = 0% – pohyby aktiv spolu nesouvisejí
  • -100 = -100% – cena aktiv se vyvíjí přesně opačně (jsou negativně korelované)

Obecně se bere, že nějaká zajímavá korelace mezi trhy, je až ve chvíli, kdy je indexvětší, než 0,5.

Zde najdete tabulku korelace jednotlivých kryptoměn:

Data jsou z ročního vzorku a z roku 2018 – na tom ale nezáleží, protože tabulka ukazuje jen to, co už z pozorování víme – Jednotlivé kryptoměnové symboly spolu navzájem korelují. Například Bitcoin a Ethereum v roce 2018 korelovaly na 69%. Litecoin a Bitcoin na 70%. Když se podíváme na data vůči Bitcoinu, tak jen 2 coiny mají korelaci lehce pod 50%, a to XRP a BCH.

Tak a teď se na totéž podívejme u akcií a zbytku tradičního trhu. Pokud mají být výroky o pozitivní korelaci krypta vůči tradičnímu trhu, chceme tam opět vidět hodnoty nad 0,5.

Zdroj

V tabulce vidíme korelaci jednolivých tříd aktiv vůči Bitcoinu. Jednotlivé sloupce nám ukazují roky – tedy dlouhodobou historii.

Jak dokládá i jméno článku, Bitcoin měl za rok 2020 historicky nejvyšší míru korelace se všemi aktivy na na tradičním trhu. Ale vůči akciím, to bylo 22%.
O pár řádků výš jsem psal, že se obecně jako zajímavá korelace bere až ve chvíli, kdy překročí 50%. Tzn to ani v roce 2020proti jakémukoliv z tradičních aktiv, nebylo.

Zároveň ani nejde argumentovat tím, že bychom viděli trend v tom, že se korelace postupně vyvíjí – ne, historicky byla kolem 0 a až v 2020 byl vysoký spike nahoru. To bylo ale i vůči ostatním aktivům, takže je možné, že šlo o nějaký externí faktor – například pád všech trhů během března a zotavení v následných měsících. Tento průběh byl všude stejný, včetně krypta.

Závěr

Není potřeba to komplikovat. Obzvlášť po dnešku, vidím asi 80% různých skupin psát, že krypto je korelované s akciemi a vždy je musíme brát v potaz.
Tady jsou fakta – není korelované a nikdy v historii jsme výraznou korelaci nezažili.
Ano, je pravda, že občas mají pohyby stejné, obzvlášť, pokud je pohyb ovlivněný silným externím faktorem. To je vše, co je možné o korelaci říct.

Proto nemá smysl se dlouhodobě zabývat vztahem mezi kryptem a akciemi – protože pád na akciích nebude znamenat to stejné pro krypto. Aspoň ne nyní.

Tím, jak do trhu vstupuje víc intitucí, víc profesionálních traderů a obchodních robotů, je možné, že korelace bude přicházet. Ale rozhodně ne najednou, během pár měsíců. Vzpomeňme si, že totéž se říkalo v roce 2017 o volatilitě.
– Až budeme mít ETF, sníží se volatilita
– Až do toho vstoupí banky, sníží se volatilita
– Až bude více lidí přijímat Bitcoin, sníží se volatilita.
– Až, až až….

Samozřejmě, volatilita se snižuje, ale velmi pozvolna. Stejné to bude s korelací, pokud má někdy přijít. Nyní se musíme smířit s tím, že krypto je nekorelující asset. Občas bude kopírovat pohyby tradičního trhu a typicky to budou velmi silně emocionální situace na tradičním trhu, které mohou ovlivnit krypto.

Pokud se ti článek líbil, můžeš se pro další takové přidat do telegramového channelu, nebo odebírat kanál na youtube.

Jak funguje Blockspace?

Blockspace je místo, kde nováček dostane všechny potřebné informace, aby mohl v kryptu začít co nejrychleji, pokročilý se může učit trading a násobit své zisky a profík má k dispozici kvalitní analýzy, díky kterým neztrácí čas s jejich tvorbou.

Všechno to začíná na Telegramu a dalších sociálních sítích, kde budeš dostávat ty nejlepší informace a porozumíš, jak v rámci tradingu funguji.

Pokud se poté přidáš do Premium skupiny, není to už jen o mě a denních analýzách, ale i o celé komunitě, která ti ráda pomůže, ať už to potřebuješ v čemkoliv.

A samozřejmě pokud se chceš rozvíjet i dál, možnosti jsou vždycky. Sám se neustále posouvám, takže zde najdeš vždy ty nejnovější materiály, ke kterým jsem dospěl.

Začni, kde sám uznáš za vhodné.