Ani nevíte, kolik zpráv jsem za poslední dny viděl o tom, že někdo vydělal na XRP, nebo DOGE coinu. A zároveň kolik zpráv  o tom, že jsou lidé v těchto coinech ve ztrátě a neví co s pozicí. 

Potom když vídám další info, že někdo nakupuje XY, protože to má být další pumpované krypto kluků z redditu, nebo YX, protože leží na supportu a nic nedělá, takže bude brzo pumpovat…tak už na to musím reagovat. 

Pokud o něčem takovém přemýšlíte, chci, abyste si položili jednu otázku: 

Co budete dělat, pokud půjde trh proti vám? 

Je mi jedno, že je tam podle vás jenom 1% šance, že to najednou dumpne. Ptám se, co budete dělat, pokud se probudíte a ten vysněný coin spadne o 50%. Budete s tím vpohodě? 

Pokud ano, tak super. použili jste správnou pozici, anebo máte promyšlenou strategii výstupu. Paráda. 

Pokud ne, tak si nějakou strategii vytvořte. 

Proč? 

Nejčastější chyba při obchodování těchto P&D coinů je, že jsou „obchodníci“ tak zaslepení rychlým výdělkem, že zapomenou na výstupní strategii, pokud se trh obrátí. Vašemu mozku tak přijde naprosto logické použít obrovskou pozici, protože čím více vsadíte, tím větší je výdělek. Potom to bohužel končí likvidacemi, nebo nuceným hodlem na další měsíce, možná roky. 

Mimochodem, obchodník je v uvozovkách proto, že s obchodováním jako profesí to nemá nic společného. 

Problém je, že pokud coin zrovna pumpuje, není možné určit stoploss. Nemáte limitaci rizika. Ale jasně, chápu. Pořád se chcete bavit. Chcete gamblit na těchto pumpách a mrzí vás, že jste se na tom nesvezli. 

Moje doporučení – předem si nastavte position sizing. Promyslete to dopředu. Ne až ve chvíli, kdy chcete nakoupit. 

A konkrétní doporučení je, abyste použili maximálně 2% z vašich peněz určených na obchodování. Takže pokud máte na obchodním účtu 10k, použijete 200 USD. Pokud tam máte 1000 USD, použijete 20 USD. Dopředu nastavená strategie, kterou dodržujete. A tím pádem nikdy nemůžete přijít o víc, než co jste se rozhodli riskovat. 

Osobně se risk managementu věnuji už přes rok naprosto precizně, kdy nikdy nejdu přes stanovenou míru rizika. Celou strategii jsem rozvedl v risk management ebooku.