„Proč pořád traduješ s těmi směšnými pár % týdně, když můžeš dělat každý měsíc 300% na DeFi?“ Tohle slýchám poslední rok až moc často. Že poletí projekt XY,  NFTčka jsou super věc, farmaření naprostá budoucnost. 

Souhlasím, pro někoho to určitě zajímavé je a může se v tom vyžívat. Pro mě ale ne a až v posledních dnech začínám chápat proč 👇

❗️Módní trendy pominou❗️

Abyste mohli profitovat ve vlnách DeFi a dalších, potřebujete být neustále v obraze. V roce 2018 lidé zkoumali do hloubky ICO projekty, 2019 lending platformy, teď různé DEX burzy, farmaření, NFT, a tak podobně. 

Kdo byl chytřejší než ostatní a nakoupil brzo dobré projekty, vydělal. Je to ale jednorázová záležitost a aby mohl pokračovat ve výdělcích, musí sledovat nové trendy – místo etherové sítě přicházejí další alternativy jako Binance chain, nebo 2nd layer Etherea. Binance listingy jsou velká věc a možnosti se rozrůstají. 

Potřebujete neustále udržovat pozornost. 

👉 Trading jako stabilní, škálovatelný business

Oproti tomu trading je neměnný. Nemusím vědět, jaká nová věc frčí v kryptosvětě a který projekt na to reaguje ze všech nejlépe. Je mi to uplně fuk, protože se stačí podívat na strukturu grafu a vím, kde jsou příležitosti. Bez ohledu na to, jestli to je shitcoin, nebo EUR/USD. 

Platí stejná pravidla a oproti všem novým výstřelkům, budou ta stejná pravidla platit i za rok, za pět, nejspíš i za deset let. 

Jasně, člověk se pořád vzdělává a posouvá, ale jde jenom o vytříbení už nastaveného systému. Systému, který funguje. 

A co je na tom nejlepší? Trading funguje úplně stejně pokud máte kapitál 200, 2000, 20000, nebo 200000 USD. Je to pořád stejná strategie.

——————

Takže z mého pohledu je sháňka po nových projektech pouze svezení se na trendu, což není nic špatného a může to udělat dobrou návratnost. Ale člověk se bude konstantně bát, jestli udělal něco dobře, špatně, nebo co se stane s celým trhem. V tradingu to není – je to škálovatelná strategie, která platí pořád stejně. 

Teď je jenom otázka – máš rád adrenalin? okej, běž do nových projektů, které ti můžou zaplatit za měsíc hypotéku, nebo ti taky vymažou celý účet. Máš rád klid a pohodu v jakémkoli stylu trhu? 👉 Trading (aspoň v pojetí, jak jsem nastavoval strategii já).