Poslední dobou se setkávám s tím, že někdo používá zaslepeně jenom spotové směnárny. Jiní pouze futures…existuje důvod, proč existují obě varianty – na každý styl tradingu se hodí něco jiného. Tak tady jenom základní přehled výhod a nevýhod: 

(Pro zjednodušení beru feečka z Binance, a to bez slevy na refferal, nebo BNB. Princip je ale stejný, ikdyž je započítáte)

Spot

🔸 Otevření i uzavření pozice – vždy 0,1%, tedy dohromady 0,2% z pozice 

– > Žádné další poplatky neplatíte 🤑

Futures

🔸 Otevření i uzavření pozice 0,02-0,04% z velikosti pozice (záleží na limit/market obj.). Dohromady tedy 0,04-0,08% z velikosti celé pozice 

🔸Funding – nyní nejsou shorty ani možnost (krom scalpů), takže zde budete v drtivé většině plátci. Liší se symbol od symbolu a vyvíjí se v čase, ale nyní máme na Binance na BTCUSDT 0,11% za každých 8 hodin. Nejvíce na HOTUSDT – 0,38%/8h 

Funding se platí vždy ve 2h ráno, v 10h a 18h českého času. Ano, za každých 8 hodin zaplatíte tato procenta.

Závěr: 

Spot je skvělý na dlouhodobější pozice. Pokud plánujete držet řádově dny a déle, vyplatí se vám spot. Obzlášť v téhle době. U dlouhodobých pozic je zároveň širší SL, takže abyste dodrželi risk management, máte menší velikost pozice. Tím pádem i s 5x vyšším poplatkem na otevření/uzavření, se vyplatí. 

Futures jsou skvělé na krátkodobé pozice – intradenní trading. Zde je často SL úzký, proto v rámci risk managementu často použijete páku (to je důvod, proč tam ta páka je a na spotu ne). 

Zároveň jde pozice časovat tak, abyste se vyhnuli fundingu, anebo jej ještě dostávali.

Registrační link na Binance s 20% slevou na fees: https://www.binance.com/en/register?ref=NET9Y43F 

Návod na Binance Spot: https://www.youtube.com/watch?v=PNcmrZ2VVFs

Návod na Binance Futures: https://www.youtube.com/watch?v=Qo9Umyjbc1I