Jak na kvalitní krypto portfolio?(Kompletní návod i s příklady)

V tomto článku se dozvíš, jak sestavit kvalitní portfolio, se kterým dokážeš přečkat dobré i špatné časy v kryptu. Zaměříme se na:

  • Jaké typy coinů by mělo obsahovat každé portfolio
  • Jak správně diverzifikovat
  • Jaký poměr coinů zvolit
  • Časté chyby při tvorbě portfolia
  • Jak (a co) zhodnocovat

…a ukážeme si i příklad jednoho kvalitního portfolia


Postav si svůj (krypto) tým

Pokud má sportovní tým vyhrát, musí být vybalancovaný. Tým postavený ze samých elitních brankářů, by asi na mistrovství světa nedostal, že? Nebo tým ze samých svělých útočníků…něco postrádá a dlouhodobě nebude úspěšný.

Ve sportu je výherní postup mít od každého něco – útočníky, obránce i brankáře. 

Nad kryptem přemýšlej podobně:

Každý coin, který přijmeš do svého portfolia, je jako hráč, kterého najmeš. Platíš za něj a omezeným aktivem – penězi. Zabírá tak místo, které by mohl dostat jakýkoliv jiný hráč (coin). Pokud nakoupíš za všechny peníze Bitcoin, už nemůžeš nakoupit Ethereum, nebo Solanu.

Když cokoliv kupuješ, musí to plnit účel, který máš dopředu rozmyšlený. Tedy musí být v jedné z našich kategorií: 

  • Stabilní (brankář)
  • Defenzivní (obrana) 
  • Agresivní (útok)
Sestavení portfolia

Co je to za kategorie? 

Sám pro sebe to rozhoduju takto: 

1. Stabilní -> Stablecoiny 

Plní úlohu stabilizace portfolia a palivo pro dokupy – krypto je volatilní, stablecoiny výchylky cen zmenšují. Zároveň pokud nenačasuješ s nákupy přesné dno (nejspíš ne, pardon), tak máš čím dokupovat.

! Absence stablecoinů v portfoliu, je jedna z nejčastějších chyb !

Nejkvalitnější a nejdůvěryhodnější jsou bez debat USDC (centralizovaný, stojí za ním Coinbase) a DAI (algoritmický, stojí za ním Maker).
Hodně se mluví o UST, který poslední dobou nabírá na obrátkách, ale dle mého názoru je s velkým otazníkem, zda to zvládne -> nemá tak dlouhou historii, takže ani důvěra by neměla být přehnaná. Pokud jej zvažujete, doporučuji udělat vlastní research.
Naopak čemu bych doporučil se vyhnout, je USDT. Má sice dlouhou historii a je nejpoužívanější, ale také na sobě má mnoho otazníků, především z hlediska krytí vydaných dolarů (během psaní článku, je to 82 mld. USDT). 

2. Defenzivní -> Bitcoin a Ethereum

Plní především funkci „jisté sázky“. Žádný další coin nemá tak silný lindy efekt (= důvěru v to, že tu bude i za x let). Jsou to tedy v rámci krypta bezpečné přístavy a pokud očekáváš od krypta růst, tito dva téměř jistě budou růst také.

Zároveň, vzhledem k tomu, že BTC a ETH jsou s přehledem dvě největší kryptoměny, jsou také nejméně volatilní. Pokud nás čeká bullmarket, nejspíš na nich nevyděláš tolik co na coinu s marketcapem $100 mil., ale pokud uvidíme pád, tolik neztratíš.

Příklad – v září 2021 jsem nakupoval nějaké krypto s vidinou dalšího legu up. BTC za 40 tis. USD, ETH za 2800 USD. Další byl třeba UNI token za 22 USD, nebo AAVE za 300 USD. Zatímco BTC i ETH jsou dodnes v zisku, malé coiny jsou i v 50% ztrátě.

3. Agresivní -> Altcoiny

Za agresivitu považuji volatilitu. Pokud mám se sázkou pravdu, budu mít obrovský zisk. Pokud se pletu, obří ztrátu (ve formě %).
Samozřejmě existuje obří škála od lehce po vysoce agresivní. Obecně o čím menší projekt jde (v měřítku marketcapu, Total value locked, počet uživatelů,…), tím agresivnější (volatilnější) jej považuji. A platí, že o čím agresivnější sázku jde, tím menší % kapitálu by do ní mělo jít. 


Jaké by mělo být rozložení? 

  • Stabilní (stablecoiny) – 15-30% 
  • Defenzivní (BTC, ETH) – 25-50%
  • Agresivní (altcoiny) – 30-50%. Z této část třeba cca 1/5 (tedy 5-10% celku) na vysoce rizikové alty, které mohou udělat 10-100x. 
Obecné schéma portfolia

Když se poté podíváme na nějaké konkrétnější rozčlenění, vypadá to asi takto (nebojte, ještě konkrétněji si to představíme níže):

Schéma ideálního portfolia

Jakou roli hraje bull/bear market? 

Ideálně bychom během bullrunu chtěli portfolio více agresivní (více altcoinů), zatímco ve stagnaci/bear marketu se točit spíše ke konzervativnější variantě (více stablecoinů a BTC/ETH.) Stále by to ale mělo být v rámci % hranic, které byly sepsané výše. 

Problém je, že naprostá většina lidí nedokáže odhadnout bear market. Sám jsem obchodník, určení trendů je můj denní chleba. Stejně si nejsem jistý, jestli dokážu vidět, kdy končí bull market krypta. Myslím si, že pro většinu lidí je tedy rozumnější agresivitu tolik neměnit. 


Časté chyby

1. Příliš velká agresivita

Rovnou navážeme – hlavní chyba většiny lidí je, že pokud se daří, začnou být přehnaně agresivní. To vede k tomu, že dokud bull market trvá, mají enormní výdělky. Většina ale nedokáže prodat zavčas a během otočky trendu poté sklízejí ty největší rány trhu.
Ve finále tedy často prodělají, nebo vydělají minimálně.


Jak to opravit?
Nenech se pohltit emocemi, spoléhej na systém. Alokace je ideální udržovat v rámci předem určených hranic, což znamená, že pokud trh roste, odléváš zisky do stablecoinů (nebo realokuješ do podhodnocených coinů).
Výherní strategie je tedy dlouhodobě opačná – čím víc trh roste, tím opatrnější se stáváš.

2. Příliš velká diverzifikace

Viděl jsem to u sebe a nepřeberného množství dalších. Desítky coinů v portfoliu nejsou správné rozložení, pokud kryptu nevěnuješ 15h denně. Jednoduše, nedokážeš monitorovat, co se na coinech děje. Často to naopak bývá znak, že „někde zaslechneš“, že to je dobrý coin, a tak jej koupíš. Nakonec máš koš altcoinů, o kterých nic nevíš. Měj ale na paměti to, o čem jsme se bavili na začátku – cokoliv koupíš, zabírá „místo v týmu“.

10-max.15 coinů v portfoliu je zdravá horní hranice. Nepřekračuj ji. 

Příklad přílišné diverzifikace

3. Chybějící realokace

Pokud tvůj mini coin vyroste 10x a místo 3% portfolia zabírá 20-30%, musíš vybírat zisky. Lidé často nechají peníze dále v coinu, protože si myslí, že „to půjde ještě výš“. Crashe ale bývají rychlé a na další pumpu můžeš čekat klidně rok. Vybírat profity „příliš brzo“ není chyba. 

4. Trading

Pokud nejste obchodníci, s tímto portfoliem se nesnažte obchodovat za účelem získání více coinů. Většinou to dopadá tak, že lidé kupují o 20% výše, takže se jim stack coinů naopak ztenčí. 


Zhodnocuj portfolio 

Pro profíky jasná věc, pro začátečníky pořád velká neznámá. Coiny rozhodně nenechávej na směnárně, ale minimálně si je přesuň do své peněženky. Ideálně je nech pracovat v DeFi. Staking, poskytování likvidity, nebo další způsoby jsou dobrou cestou. Pokud od coinu očekáváš 100% nárůst, ale mezitím dokážeš zhodnotit svůj bag o 30%, stojí to za to. Zisky se násobí. 

Zhodnocování v DeFi platí i pro stablecoiny. Sice se ti nezhodnotí na $ ceně, ale vydělat ti mohou tak jako tak. 

Zajímá tě DeFi? Vyzkoušej zdarma naši DeFi skupinu, kde dostaneš nejčerstvější informace.


Nesázej všechno na jeden sektor 

Diverzifikace v kryptu je obtížnější, než si myslíš. Nyní už nám vzniká spousta sektorů a ekosystémů. Ujisti se, že coiny nespadají jen do jednoho z nich, jinak máš všechny peníze vsazené na jednu kartu. 

Příklad sektorů: 

  • L1 smartchainy 
    • Ethereum ekosystém 
    • Avalanche ekosystém 
    • Solana ekosystém
  • L2 smartchainy 
  • DeFi
  • CeFi 
  • Interoperabilita
    • Polkadot ekosystém 
    • Cosmos ekosystém 
  • GameFi 

…a spousta dalších. Pokud se například podíváme na extrém špatně sestaveného portfolia, je to: 

  • BNB (50%) , FTT (25%) , GT (10%), KCS (15%). -> Všechno jsou to burzovní tokeny. Ano, mám podíl na různých burzách, ale pokud bude budoucnost spadat více do decentralizace, budou všechny ztrácet na hodnotě. 

U předchozího portfolia je to asi jasné všem, nicméně špatně sestavené portfolio, je i: 

ETH (40%), SOL (20%), LUNA (20%), AVAX (10%). To už je většině lidí asi bližší k tomu, co reálně drží. Nicméně jde o L1 smarchainy, opět velmi nediverzifikovaná sázka. 

Pojďme se tedy podívat na příklad solidně diverzifikovaného portfolia: 

USDC- 10% | DAI – 15% | ETH – 25% | MKR – 10% | ATOM – 10% | BNB – 10% | LUNA – 7% | SNX – 5% | ICP – 5% | Osmo – 2% | Juno – 1%

Příklad kvalitního portfolia

Zdůvodnění portfolia: 


Stabilní část – kvalitní stablecoiny, 25% portfolia pro dokupy při propadu. 

Defenzivní část – ETH, podíl 25% portfolia 

Agresivní část: 

  • MKR a SNX – podíl na kvalitních protokolech, které běží na Ethereu, 15% portfolia
  • ATOM, Osmo, Juno – podíl na dalším velké smartchainu, zároveň sázka na interoperabilitu. cca 3/4 vsazené na etablovaný ATOM, 1/4 na důvěryhodné protokoly, které jsou v ekosystému známé. 
  • BNB – sázka na největší a nejinovativnější společnost v CeFi, zároveň ale i na BSC. 
  • LUNA – sázka na další L1 smartchain, jeho hodnota hlavně derivovaná z UST, takže i konkurence MKR. Krátká minulost a spousta otazníků v budoucnu, takže menší alokace – 7%
  • ICP – Smartchain, který v případě úspěchu, může pohltit téměř všechno ostatní. Malá pravděpodobnost, ale potenciál 10-100x. 5% portfolia. 

Celkově 9 altcoinů, zastoupené 4 různé L1 SC, 4 defi protokoly v 2 různých ekosystémech, ale i sázka na CeFi, nebo i interoperabilitu. 

S coiny jde dále pracovat – všechny jde třeba jednoduše stakovat se zhodnocením od 5% (ETH) do 100% (JUNO). Pokud tedy plánuji držet na rok a více, vyplatí se mi si vše nastudovat a umístit do stakingu. 


Každý je jiný 

Ano, toto je portfolio, které je solidní z mého pohledu, protože z informací které jsem načerpal, výrazně věřím Ethereu a ekosystému kolem něj, takže si mohu dovolit na něj vsadit 40% peněz. Někdo se třeba vyzná více v Luně, bude v budoucnu věřit, tak zvýší sázku zde. Hlavní je, abyste projekty znali a věděli, proč do nich investujete (tedy jakou úlohu plní). Poté dokážeš přečkat i případné propady, protože dokážete vnímat (ne)měnící se fundamentální podmínky projektu.


Pro další podobné kvalitní články a videa, můžeš sledovat Blockspace:

Pro denní tradingové informace se také připoj do Blockspace Premium – na 7 dní zdarma.

Jak funguje Blockspace?

Blockspace je místo, kde nováček dostane všechny potřebné informace, aby mohl v kryptu začít co nejrychleji, pokročilý se může učit trading a násobit své zisky a profík má k dispozici kvalitní analýzy, díky kterým neztrácí čas s jejich tvorbou.

Všechno to začíná na Telegramu a dalších sociálních sítích, kde budeš dostávat ty nejlepší informace a porozumíš, jak v rámci tradingu funguji.

Pokud se poté přidáš do Premium skupiny, není to už jen o mě a denních analýzách, ale i o celé komunitě, která ti ráda pomůže, ať už to potřebuješ v čemkoliv.

A samozřejmě pokud se chceš rozvíjet i dál, možnosti jsou vždycky. Sám se neustále posouvám, takže zde najdeš vždy ty nejnovější materiály, ke kterým jsem dospěl.

Začni, kde sám uznáš za vhodné.